FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 03 Ağustos 2014, Pazar 12:50 tarihinde eklendi. 1163 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazın alınan bir nefes: Klima

Klima iklim koşullarına göre kapalı alanlarda gerek sıcaklığı gerek soğuk havayı gerekse nemi en uygun konuma getiren cihazların ismine verilen addır.
Yazın alınan bir nefes: Klima

Soğutucu ve ısıtıcı ayarlarının ferah ve sağlıklı bir ortam sağlaması bakımından günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan cihazlar arasında yer almaktadır.

Klima üretimi ülkemizde de birçok marka altında üretilmeye başlanmıştır. Türkiye’de faaliyet gösteren klima markaları arasında Mitsubishi, Bosch, Panosonic, Airfel, Arçelik, Beko, Carrier, Alarko, Daikin, LG, Siemens, Toshiba, Vestel, Demirdöküm, Midea, Sharp, Sigma gibi ürünler bulunmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren klimalar arasında en çok tasarrufu yüksek olan cihazlar tercih edilmektedir. Aynı zamanda çevre temizliğine önem veren tüketicilerin çoğalması ile de klimaların havaya salgıladığı karbondioksit gazı salınımının en az olduğu klimaların alımında ayrıca dikkat edilmektedir. Klima cihazlarının daha az karbondioksit salınım yapan ve bunu minimum seviyeye indiren modeller tercih edilmektedir.  Klima modelleri arasında duvar tipi, inverter tipi, salon tipi, kanallı tip, kaset tipi ve pencere tipi, dış ünitesiz klima, mobil klima, yer tavan tipi ve çatı tipi klima modelleri mevcuttur. En çok tercih edilen modeller arasında ise duvar tipi klima çeşitleri bulunmaktadır.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken ilk konu; klimanın ekonomik modelde olmasıdır. Hem maliyet açısından uygun hem de elektrik tasarrufu yüksek olan klima modelleri akla gelen ilk ayrıntıdır. Klimaların ne kadar elektrik tükettiği klimanın bulunduğu ortama, kullanılan bölgeye ve kişinin ısı isteğine göre değişmektedir. Ayrıca klimanın teknik özelliklerine göre ve performansı yüksek olan ürünlere göre de değişkenlik göstermektedir. Klima özelliğinin programlanabiliyor olması da yani kullanılmayan zamanlarda otomatik olarak kapanmasını sağlayan ürünler gibi programlanabilmesi de elektrik tasarrufu sağlamada fayda vermektedir. Ayrıca gaz oranının yüksek oranda ya da düşük oranda olması da elektrik tüketimini hızlandırmaktadır. Bulunulan odanın sıcaklığına uygun bir sıcaklık ayarı seçilerek daha az enerji tüketimi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda ürünün dış ünitesinin güneşten korunmasını sağlamak elektrik tasarrufu yapmanızda yardımcı olacaktır. Kısaca klimanın elektrik tüketimini kullanıcının ne amaçla kullandığı, nerede kullanacağı, hangi zamanlarda kullanacağı, ürünün yüksek değerde olması gibi faktörler başta seyretmektedir. Bu bakımdan A sınıfı klima modelleri daha uygun olmaktadır. COP değeri 3.21 ve üzeri olan ürünler A sınıfı olarak tanımlanmaktadır. Hangi marka olursa olsun A sınıfı özelliğinde bir klima hem daha az enerji tüketimi hem de konfor sağlamaktadır. Kullanılan klimalar sağlık bakımından değerlendirildiği takdirde yine kullanıcıların dikkatle ve özenle ürünün rutin bakımını yapmasından geçmektedir. Ortamda bulunan pis havayı alarak içeriye temiz hava bırakması nedeniyle filtresinde biriken mikropların düzenli bir şeklide temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yapılması sağlık açsından son derece önem arz etmektedir. Bu sayede klimanın sağlığa hiçbir zararı olmayacaktır.

Klima Bakımı ve Sağlık

Kullanıcının klimanın zararından kaçınması ve sağlığı için özellikle dikkat etmesi gereken noktadır. Bu yüzden belirli zaman dilimlerinde ürünün rutin bakımı ve filtre temizliği yapılmalıdır. Ayrıca klimanın dışarıya verdiği hava ile oda içerisindeki sıcaklık farklı olacağı için klimaya fazla yakın durulmamalıdır. Bu durumda hastalanma olasılığı görülebilir. Bunların yanı sıra klimayı soğutma işlemini gerçekleştirmeden sadece fanı çalıştırmak hem klimanın temizliği için hem de insan sağlığı için oldukça önemli bir kuraldır. Klima ürünleri buharlaşma yolu ile çalışarak nemli kalmasından dolayı bakteri oluşturabilmektedir. Bunu önlemek için ise en az haftada bir kez bu kuralı uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

Klima Servisi ve Ücretleri

Eğer ki klimada arıza görülüyor ve probleme oluştuysa kullanıcı ilk öncelikle kendi onarabileceği problem var ise bunu kendi yapabilmelidir. Sorun kullanıcının yapamayacağı gibi arıza ise bu durumda da yetkili klima servisi aranarak daha sağlıklı çözümler üretilmelidir. Klimaların arıza verdiği durumlarda klima servisleri aranarak sorunlara kesin ve etkili çözüm bulunmaktadır. Klima servis ücretleri ürünün arızasına göre ve ürünün modeline göre değişmektedir. Deneyimli uzman ekip çalışanlar ile hızlı ve pratik çözümler sunulmaktadır. Müşteri memnuniyeti de göz önünde tutularak en uygun maliyette hizmet verilmektedir. Güler yüzlü ve profesyonel ekip kadroların analizi ile sorun algılanıyor hemen çözüme kavuşturuluyor ya da ekibin gitmesine gerek kalmadan kullanıcının yapabileceği problemler mevcut ise telefon ile destek verilerek sorunlar çözülmektedir. Klimalarda oluşan problemler genel olarak bakımının yapılmamasından kaynaklanmaktadır. En uygun oda sıcaklığı, temiz ortam ve nemsiz bir oda havası için klima kullanılmaktadır. Bu yüzden klimanın amacına uygun olarak kullanılması için rutin bakımının yapılması oldukça önemlidir. Bu yapılmadığı takdirde veya herhangi bir sebepten ötürü oluşan problemler ise genel olarak sağlıksız olarak hava üretmesi, istenmeyen kokuların oluşması, ürünün performansında düşüş, daha fazla enerji sarfiyatı, kısa sürede arıza sebep olması, kompresörünün ömrünün azalması, çalışırken çıkartacağı sesin daha fazla olması gibi sorunlardır. Ayrıca bunların yanı sıra bakımı yapılmayan bir klima hastalığa sebep olabilmektedir. Klima bakımını önemi bu sebeple daha da artmaktadır. Hem kişinin sağlığı açısından hem de ürünün ömrünü uzaması bakımından klima bakımının önemi oldukça büyüktür. Bilinçsiz bir şekilde klima kullanılması, amacına uygun kullanılmaması klima kullanımını zararlı hale getirebilmektedir.   

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber