FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 30 Ocak 2015, Cuma 23:02 tarihinde eklendi. 1087 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Video Konferans Sistemleri

Yarım saat sonra çok önemli bir toplantınız var ve yetişmenize imkan yok çünkü hala ofisinizden çıkamadınız. Ya da yurtdışındaki ortaklarınızla acil bir görüşme yapmak zorundasınız ve dünyanın öbür ucuna anında gidemezsiniz. O halde böyle durumlarda başvurulabilecek en iyi yöntem video konferans sistemleridir.
Video Konferans Sistemleri

Video konferans ya da video telekonferans, iki veya daha fazla mekanla eş zamanlı olarak görüntülü ve sesli konuşma imkanı sağlayan sistemlerdir. Video konferans yüz yüze yapılan karşılıklı konuşma gibidir. Her iki tarafta birbirine hem sesli hem de görüntülü olarak ulaşabilir. Video konferans, kişisel görüşmelerde, şirket toplantılarında, askeri görüşmelerde ve devlet adamları arasındaki görüşmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Peki neden böyle bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır? Skype tarzı programlar yeterli değil mi? diye sorulabilir. Video konferans sistemleri öncelikle görüşmelere ciddiyet katmaktadır. Bir şirket olarak skype ile konuşmakla büyük bir video konferans sistemi ile konuşmak arasında farklar bir uçurum kadardır. Video konferans sistemi ile vereceğiniz diğer bir izlenim ise sağlam bir iletişim altyapısına sahip olduğunuzdur.

 

Video konferans sistemlerini şirketinizin bünyesine katmak için herşeyden önce sağlam gerekçeleriniz olmalıdır. Yapacağınız bu yatırımın size kazanç sağlaması gerekir. Örneğin bankalar ve kamu kurumları devamlı olarak eğitim ve toplantı maksatlı seminerler yapmaktadırlar. Bu durumda çalışanlarını çeşitli yerlere göndermeleri gerekir. Konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi ücretler göz önüne alındığında bu tür kurumlar için video konferans sistemine başvurmak en mantıklı seçenektir. Sizde bu ve benzere bir kurum sahibi iseniz video konferans sizin için de biçilmiş bir kaftandır.

 

Video Konferans Sistemlerinin Teknik Detayları

 

Peki nasıl bir sistem kurulmalı? Öncelikle dünyada bu alanda belli markalar ön plana çıkmış durumdadır. Özellikle Polycom, Sony, Tandberg, Aethra markaları video konferans konusunda çok başarılı cihazlara sahiptir.

 

Video konferans sistemlerinde temel olarak dikkat edilmesi gereken kavramlar iletişim altyapısı ve MCU yapısıdır.

 

İletişim altyapısı ile başlayacak olursak; bağlantı şekli video konferans için çok önemlidir. Eğer ISDN yani bütünleştirilmiş sayısal ağ hizmetleri adı verilen, mevcut analog telefon şebekesinin sayısal alternatifi olarak tanımlanan sistemi kullanmayı tercih ederseniz; 3 ISDN hatta ihtiyacınız olacaktır. Bu durum size akıcı ve kaliteli bir görüntü sağlar. Eğer IP sistemini seçerseniz bu demektir ki internet ortamından faydalanacaksınız. O halde 2Mbit hızındaki bir ADSL hat size yeterli olacaktır.

 

ISDN ve ADSL dışında; Frame Relay, Leased Line, Metro Ethernet, Uydu İnternet erişimi de kullanılmaktadır.

 

Video konferans merkezini; eğer video konferansınıza 10’un üzerinde kullanıcı dahil olacaksa kurmanız öneriliyor. Elbette 10’un altındaki kullanıcı sayısı içinde merkezi kurabilirsiniz. Bu merkez nedir? diye soracak olursanız; bir video konferans cihazı genellikle tek bağlantı yapmak için dizayn edilir. Yani genellikle sadece 2’li görüşmelerde kullanılırlar. Daha fazla kullanıcı ile görüşmek içinse Multipoint Control Unit (MCU) isimli bir yazılım kullanılır. Bu yazılımın bulunduğu bir merkeze sahip olmak gerekir. MCU, tüm kullanıcıların tek bir ekranda karelere bölerek gözükmesini sağlar.

 

Ürün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 

Çok önemli bir araç olan video konferans sistemleri bir şirketin kimliğini belirleyecek niteliktedir. Bunun yanında bu tür cihazlar bir hayli maliyetlidir. Nasıl bir cihaz tercih etmeliyiz? sorusuna cevap olarak; ilk dikkat etmemiz gereken şey cihazların HD kalitesinde olmasıdır. Görüntü kalitesi ne kadar iyi olursa toplantı o kadar ciddi ve gerçekçi olacaktır. Ayrıca artık SD ölmek üzere. Dahili bir MCU olması önerilen özellikler arasındadır. Bağlantı IP üzerinden yapılacaksa yine de en az bir noktada ISDN kurulması önerilmektedir. Ses ve görüntülü konuşma dışında uygulama, çizim, plan gibi paylaşımlar yapmak isterseniz cihazınızın bu özelliği desteklemesi gerekmektedir. Ayrıca konferansı daha sonrası için saklamak isterseniz kayıt özelliği olan cihazları tercih etmeniz de yine video konferans cihazları için önerilen bir özelliktir.

 

Video konferans sistemlerini bu şekilde özetlemek mümkündür. Bir video konferans sistemini bir çok alanda (eğitim, toplantı, ameliyat vb.) rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber