FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 05 Şubat 2015, Perşembe 18:50 tarihinde eklendi. 669 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Microtile Sistemleri

Koca koca ekranlarda akıp giden yaşama hiç tanıklık ettiniz mi? Ünlü alışveriş merkezlerinde, borsada, haber kanallarında panaromik ekranlar dikkatimizi en çok çeken şeylerden biri… Bu sistemlere microtile adı veriliyor? Peki bu sistemler nasıl oluşturuluyor?
Microtile Sistemleri

Microtile adı verilen sistemler, 1 mm’den daha az ekran aralığı sayesinde neredeyse kayıpsız içerik sunan ekranlardır. Microtileler yaklaşık 9 kg ağırlığında, 306 x 408 mm boyutlarındadır. Bir microtilenin ekran boyutu 20” kadardır.

 

DLP projeksiyon teknolojisi ile LCD ekran teknolojisinin harmanlandığı mikrotileler, harika parlak görüntüler ve normal ekranlardan çok daha geniş panel imkanı sunar. Görüntü kalitesinin en üst düzeyde olduğu bu sistemler, düz LCD ekranlardaki renk üretiminin %50 daha fazlasını sağlar. Bu düzey, NTSC renk dizini ile karşılaştırıldığında ise %115’lere kadar çıkar.

 

Yani ne demek istiyoruz? Bir adet LCD ekranı düşünün ama görüntü kalitesi daha muhteşem olan. Sonra bu LCD’ler 10 tane düşünün ve bu 10 LCD’nin yan yana, kare şeklinde hatta isterseniz örneğin bir ağaç şeklinde ya da markanızın baş harfi şeklinde dizildiğini düşünün. Mükemmel görüntü kalitesi, eşsiz bir çekicilik demektir bu. İşte Microtile böyle bir sistem. Peki nasıl bir teknolojiye sahip microtileler, yani nedir bu DLP ve LCD teknolojilerinin birleştirilmesi?

 

DLP ve LCD Teknolojisi

 

LCD ekranlar hemen her yerde görebildiğimiz sistemlerdir. Artık tüm evlerde mevcut. Nasıl bir teknolojisi vardır bu LCD’nin? Şöyle ki; LCD, sıvı kristal görüntü demektir. Çalışma mantığı ise, 3 renk üzerinedir. Yani yeşil, kırmızı ve mavi renk filtrelerinden ışığı geçirir, aygıtın çıkış merkezinde istenilen görüntüyü istenilen yüzeye yansıtır. Bu şekilde de kaliteli bir görüntü elde edilir.

 

DLP teknolojisi ise, dijital ışık işleme demektir. İçinde dijital ayna aygıtı adı verilen bir ayna var. Sistemin merkezinden geçen ışınlar, bu aynaya gelerek yansıtılırlar. Yansıtılan bu ışınlarda görüntü oluşturur. Dijital ayna aygıtı yani DMD bir çiptir ve bir DLP’de ne kadar çip varsa o kadar görüntü sayısı var demektir ve o kadar da kaliteli görüntü demektir.

 

 

DLP projeksiyonlarının önüne LCD’lerin yerleştirilmesiyle microtileler elde edilir. Bu sebeptendir ki iki teknolojinin birleştirilmesiyle LCD’den daha yüksek bir kalitede görüntü elde edilir. Akıcı ve canlıdır. Öreğin diyelim ki; markanızın logosunda kırmızı var. Fakat normal bir NTSC ekranda hatta bazen LCD’de bile bu kırmızı kahverengi gibi gözükebiliyor. Fakat eğer bir microtile’niz varsa kırmızı renk artık kırmızı gibi görülecektir.

 

 

 

 

Peki biraz şov yapmaya ne dersiniz? Diyelim ki bir kulüp sahibisiniz ve geceleri harikalar yaratan bir DJ’iniz var. Kulübünüze biraz farklılık katmak istiyorsunuz. O halde size bir önerimiz var. DJ kabinin etrafını microtileler ile kaplatın ve istediğiniz görüntüleri ekrana yansıtın. Farkınız olsun.

 

Ya da diyelim ki bir ayakkabı mağazasına sahipsiniz ve mağazanıza yeni bir hava katmak istiyorsunuz. Microtileleri birleştirin, üzerine pufları koyun. Müşterileriniz ayakkabılarını denerken markanızın renklamının akıp gittiği koltuklarda otursunlar. Ya da microtileleri dizin, üzerlerine mağaza ürünlerinizi yerleştirin, havanız olsun.

 

 

Microtile Sistemlerinin Uygulama Alanları

 

Microtile, büyük organizasyonlarda yapılacak sunumlarda kullanılmaktadır. Özellikle dünyaca ünlü şirketilerin pahalı otellerde yapacakları konferanslarda ilgi çekmek için kullandıkları bir sistemdir. AVMlerde ve bazı mağazalarda ürün tanıtımları için kullanılmaktadır. Müzelerde, üniversitelerde de microtile sistemleri yer almaktadır.

 

Bu sistemi en çok görecebileceğimiz yerler ise, borsalar ve televizyon stüdyolarıdır. Televizyon haberlerinde, televizyon şovlarında özellikle sunucuların arkasında gördüğümüz büyük ekranlar, sabah haberlerinde bize gazetelerin gösterildiği, yakınlaştırıp uzaklaştırıldığı o güzel ekranlar microtiledir.

 

Microtile Sistem Hizmetini Alabileceğiniz Yerler

 

 

Astel Elektronik : http://asteltr.com/tr/cozumler/microtile-cozumleri

 

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber