FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 11 Şubat 2015, Çarşamba 17:36 tarihinde eklendi. 989 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jeneratör ve güç kaynakları

Kontrolsüz Güç, Güç Değildir! Yaşamımızın her alanında gücü kontrol etmek isteriz ve buna mecburuz. Eğer telefonumuzu ya da diz üstü bilgisayarımızı sürekli kullanmak istiyorsak şarj etmeye mecbur olduğumuz gibi bir takım gerekli durumlar halinde enerjiyi kontrol etmek, enerjinin devamlılığını sağlamak için bazı güç kaynakları kullanmamız gerekiyor.
Jeneratör ve güç kaynakları

Her şeyden önce şunu belirterek konuya devam etmek gerekiyor. Güç kaynağı ayrı bir şeydir, jeneratör ayrı bir şeydir. Güç kaynağı herhangi bir elektrik kesintisinde bağlı olduğu makineyi kesintiden etkilenmeden çalışmasını sağlar. Fakat jeneratör elektrik kesintisinden hemen hemen 10 sn sonra devreye girer ve kullanıcı kesintinin farkına varır. O nedenle bu iki mekanizmayı ayrı ayrı incelemekte fayda var.

Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK) Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknoloji inanılmaz derecede hızlı ilerliyor, her alanda enerji ihtiyacı artıyor. Özellikle bazı sektör ve sistemlerin herhangi bir kesintiye ya da elektrik enerjisinin makinelerine vereceği zarara tahammül edemeyecek mecburiyeti bulunuyor. Bu nedenle kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyar. KGK sürekli devrede kalır. Böylece kullanıcı kesintinin farkına varmaz, kesintiden etkilenmez. Ayrıca KGK elektrik dalgalarını düzenleyerek cihazın dengesiz güçten korunmasını sağlar.

KGK Çeşitleri Nelerdir?

KGK,  Off-Line ve On-Line olarak iki kısma ayrılır.                                                        

Off-Line cihazlar:

√ Regülasyonu olmayan cihazlar: Regülasyon kelime anlamı itibariyle düzenleme demektir. Yani cihaz, şebekeden gelen gücü düzenlenmez. Enerji şebekesinden kaynaklanan herhangi bir arıza ya da dalgalanmadan yük denilen, cihazın bağlı olduğu makine etkilenir. Bun yükün fişini prize takmakla aynı şeydir. Yalnızca elektrik kesildiğinde KGK aküleri yükü beslemeye devam eder.

√ Regülasyonu olan cihazlar: Regülasyonu olmayan cihazlarla aynı şekilde çalışmaktadır. Buna ek olarak elektrik şebekesinden gelen güç düzenlenerek yüke aktarılır.

On-Line cihazlar:

Statik: On-Line cihazlar temelde şöyle çalışır: Şebekeden gelen sinüs dalgası, elektrik gerilimi ve frekansa bağlı olmadan en baştan bir sinüs dalgası üretilir. Bu sil baştan sinüs dalgasının üretilmesinde çifte çevrim kullanılır. Bu çevrilme doğrultucuda önce AC'den DC'ye olur. Daha sonra evrilticide DC'den  AC'ye çevrilir. Böylece başta söylediğimiz gibi sinüs işareti, gerilim ve frekansa hiç bir şekilde bağlı kalmadan yeniden üretilmiş olur. Bu konuda temek 3 unsur vardır; doğrultucu, evriltici ve akü grubudur.

Dinamik: Dinamik KGK hastane, hava alanı ve veri merkezi gibi kesintinin kritik durumlara sebep olan yerlerde kullanılır. Bu tip cihazlar yüksek güçteki yüklerin kesinti yaşamadan çalışmasını sağlar.

KGK Cihazlarını Birbirine Bağlamak Ne İşe Yarar?

Cihazlar birbirine bağlandığında aralarında bir güç paylaşımı olur. Fakat bu güç kapasitesinin artacağı anlamına gelmez. Burada ki asıl amaç yedekleme yaparak güvenliği bir üst düzeye çıkarmaktır. 100 kVA iki ya da daha fazla güç kaynağı senkronize halde çalışsa toplamda üretilen güç yine 100 kVA olur. Yedeklemede sorun çıkmaması için yük de bu seviyede olması gerekiyor. Ayrıca cihazların birbirine bağlanması akülerin daha uzun süre çalışmasını sağlar.

KGK'nın Önemi Nedir?

Ülkemizde artık eskisi kadar sık ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmıyor. Fakat henüz ani voltaj sıçramaları gibi yüksek ve düşük gerilim sorununu engellemek mümkün değil. Bu yüzden güç kaynağı kullanmak önemlidir.

Güç Kaynağı Kullanmazsak Ne Olur?

√ Güç kartı yanabilir ya da ekran kararabilir.

√ Kesinti durumunda henüz kaydedilmemiş veriler silinir.

√ Hard diskte kullanılan şifre koruması varsa ve oku/yaz esnasında oluşan eklektik kesintisinde şifre kaybolur.

√ Donanım parçalarından biri zarar arızalanıp maddi zarara dönüşür.

KGK Hangi Makineler İçin Kullanılır, Hangi Makineler İçin Kullanılmaz?

Bilgisayar, dot-matrix yazıcı, jet yazıcı,  ink-jet ve bubble, scanner, terminal, digitizer, POS, faks makinesi, yazar kasa, fax-modem cihazı, inkjet veya pen plotter, telefon santrali ve güvenlik sistemleri gibi makinelere bağlanılabilir.

Kalkış akımları fazla olup, güç kaynağının ısınmasına ya da çalışma esnasında güç kaynağının bozulmasına neden olabilecek cihazlar vardır; soba, klima, vantilatör, elektrikli ısıtıcı, fotokopi makinesi ve lazer yazıcı için güç kaynağı kullanılmaz.

Genel Olarak Kaç Watt Güç Kaynağı Kullanılır ve Boyutları Nedir?

Evlerde ya da ofislerde kullandığımız bilgisayar ve benzeri cihazlar için kaç Watt'lık güç kaynağına ihtiyaç olduğunu bilmek için bu cihazın ne kadar enerji harcadığını bilmek gerekiyor. Güç kaynağı harcanan enerjiye göre seçilir. Örneğin; 400 watt'lık bir güç kaynağı orta ve giriş seviyesi bir işlemci ve ekran kartı için uygun olabilir. Orta düzey ama oyun oynayabildiğiniz bir sisteminiz varsa 600 Watt, bunların üzerine birden fazla ekran kartı çalıştıran bir sistem için 1000 Watt güç kaynağı ortalama olarak gösterilebilir. Piyasada 10 Watt'tan başlayarak ihtiyacınıza göre her ölçüde KGK bulabilirsiniz. Yine ortalama olarak 460 Watt bir güç kaynağı 150×140×86 mm boyutlarda oluyor. (Marka, modele göre boyutlarda ufak farklılıklar olabilir)

KGK ve Jeneratör Arasındaki Fark Nedir?

Aralarında ki en büyük fark yapılarıdır. İzah edince daha iyi anlaşılabileceği gibi, güç kaynağı elektronik jeneratör ise mekaniktir. Bu sebeple çalışma prosedürleri farklıdır. Güç kaynağı size elektrik kesintisini kesinlikle hissettirmez ama jeneratör en yüksek hızda çalışsa bile kesintiden sonra en erken 10 sn sonra devreye girecektir.

Jeneratör Nedir?

Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine döndüren mekanizmalara jeneratör ya da alternatör diyoruz. Günümüzde kullanılan jeneratörlerin büyük kısmı alternatif akım üreten jeneratörlerdir.

Jeneratör Tipleri Nedir?

√ Beşgen kutuplu jeneratör: Bu tip doğrudan akım üreten tek makinedir. İlk elektromanyetik jeneratördür ve çok sağlamdır.

√ Manyeto hidrodinamik jeneratör: Şu an etkin değildir çünkü çalışması için gerekli olan iletken gazı elde etmek için fazla miktarda potasyum ya da yüksek sıcaklığa ihtiyaç vardır.

√ Yüksek frekans jeneratörleri: 60 hertzden yüksek frekanslar için kullanılır. Örnek olarak uçakları verebilir. Uçaklar 400 hertz frekansla çalışır.

Jeneratörler Nerede Kullanılır?

Jeneratörler hastane, banka, alışveriş merkezleri gibi elektrik kesintisinden büyük ölçüde zarar görecek yerlerde ayrıca sürekli elektrik kesintisi yaşanan yerlerde evler için kullanılır.

Jeneratör boyutları nedir?

Jeneratör güç kaynağından farklı olarak bir makineyi ve aksamını desteklemez. Tüm bir binaya yetecek kadar enerji üretir. O nedenle büyük ve agirdirlar. Büyük odalarda muhafaza edilirler. 1000×540×840 mm ve 160 kg'dan başlayıp 5750×1770×2470 mm ve 9000 kg'a kadar ihtiyaca göre değişen boyutlardadır. (Marka ve modele gore ölçülerde ufak değişiklikler olabilir) Eğer hastane, otel ve benzeri gibi büyük enerji ihtiyacı olan yerlerde kullanmak için jeneratör ihtiyaçlarınız var ise, www.fgwilson.com.tr gibi bu tür yerlere ürün temin eden firmalardan jeneratör satın almanız gerekmektedir.

Jeneratör İçin Ne Gibi Önlemler Alınır?

√ Olası bir yangın durumunda yangından etkilenmeyecek bir odada korunmalıdır.

√ Ani yük değişiminde regülasyon sağlanmalı ve frekans değişiminden korunmalıdır.

√ Aşırı yük ve kısa devreden korunmalıdır.

√ Jeneratör yüksek verimli çalışmalı ve enerji kaybı en az olmalıdır.

√ Darbelere karşı dayanıklı olmalı, periyodik bakımı yapılmalıdır.

√ Bulunduğu odanın temizliğine dikkat edilmelidir.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber