FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 11 Şubat 2015, Çarşamba 23:04 tarihinde eklendi. 1036 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Metin Yazarlığı

Yazmak, insanlar üzerinde oluşturulabilecek en büyük etkidir. Örneğin, bir köşe yazarının takipçi toplamak için en önemli aracı kalemidir. Günümüzde ise kalemin yerini artık klavye aldı ve pazarlama konusunda en başarılı alan internet ortamı.
Metin Yazarlığı

 

 

Hayatımızın her alanında kullanırız kelimeleri. Bir yazı bizi bir çok alanda etkileyebilir, düşüncelerimizi değiştirebilir, bizi farklı yönlere çekebilir. Etkili, hedef odaklı ve yaratıcı bir metin yazarının kelimeleri ile yapacağı dansta etkileyemeyeceği kişi yoktur.

 

Metin yazarlığı genel olarak üçe ayrılır:

 

Standart metin yazarlığı
Web ve mobil yazarlığı
Reklam metni yazarlığı

 

 

 

 

 

 

Standart Metin Yazarlığı

 

Standart metin yazarlığı genel anlamıyla, basılı ürünlerde ya da bu ürünlerin elektronik ortamlarında yapılan yazarlıklardır. Günümüzde standart metin yazarlığı alanı genellikle kurumsal ve sektörel dergilerde geçerlidir. Bunun dışında da bir çok mecrada kullanılan standart metin yazarlığı, metin yazarlığı genellemesinde en çok yer teşkil eden daldır.

 

Standart metin yazarları, kendilerine bir konu belirler, bu konuyu derinlemesine araştırır. Standart metin yazarları, ifadesi güçlü, algıları açık ve alanında en birikimli kişilerdir.

 

Bu kişiler insanların yaşamlarını ve görüşlerini etkileyecek yazılar yazarlar. Satış yapmak ya da ilgi çekmek gibi bir amaçları yoktur. Onlar daha çok farkındalık yaratmak isterler. Standart metin yazarları, işledikleri konu ne olursa olsun insanların ufkunu genişletmeyi, fikirlerini etkilemeyi kendilerine amaç edinmiş kişilerdir.

 

Standart metin yazarları, ele aldıkları konuyu incelerken insanların deneyimlerinden yola çıkmazlar. Kendi deneyimleri ve bilgi birikimleri doğrultusunda özgün yazılar yazarlar.

 

Web ve Mobil Yazarlığı

 

Bu tür yazarlar bilgi havuzu ile çalışırlar. Yani, web ve mobil yazarları araştırdıkları konu ile ilgili bir çok kaynaktan bilgi toplar ve bu bilgilerden kendilerine bir bilgi havuzu oluştururlar. Topladığı bu bilgileri akıcı bir dille anlatan yazar, yazı hazırladığı siteyi veya uygulamayı ziyaret eden kişilere farklı bakış açısı kazandırmayı amaçlar.

 

Web ve mobil yazarlığında SEO yani arama motoru optimizasyonu önemli bir evredir. Özgün bir makale elen alan yazarın yazısı, site ziyaretçileri kadar Google’ın da ilgisini çekmelidir. Bu sebeple, web yazarları Google ve benzeri arama motorlarını sürekli takip etmeli, trendleri belirlemeli ve yazılarını bunun üzerine yazmalıdır.

 

İnternet ve sosyal ağların giderek gelişmesi üzerine büyüklü küçüklü bir çok firma web sitesi ve uygulamalara önem ve bu alandaki yazarlara değer vermektedir.

 

Reklam Metni Yazarlığı

 

Yaratıcılığın en fazla konuştuğu metin yazarlığı alanıdır. Reklam yazarı, elindeki verileri davranış geliştirmesini amaçlamak için kullanır. Yani bu tür yazarlar, tüketiciyi tamamen etkileme odaklıdır. İnsanların davranışlarını ve fikirlerini değiştirecek unsurları keşfetmeli ve bu etkileri tüketiciye en doğru ve etkili biçimde yansıtmalıdır.

 

Reklam metin yazarlığında yazı yazmak önemli değildir. Şöyle ki, mükemmel bir fikriniz olabilir, yazıldığında tüm insanları çekebileceğinizi düşündüğünüz bir metniniz olabilir. Fakat siz bu yazınızda, tüketicilerin isteklerini ve davranışlarını dikkate almazsanız yaratıcı olan bu fikrinizin artık hiç bir değeri kalmaz. O halde, ilginç, farklı ve yaratıcı olmak tek başına yeterli değildir.  

 

 

Reklam metin yazarları, yazdıkları yazıdan sonuç almalıdır. Tüketiciyi etkilemelidir ve elindeki tüm yaratıcılığı, bilgi birikimini, deneyimini insanları etkilemek için kullanmalıdır.

 

Reklam metin yazarı ile standart metin yazarı karıştırılmamalıdır. Standart metin yazarları kişilerin fikirleri odaklı çalışmazlar. Reklam yazarlığı ise tamamen fikir odaklıdır.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber