FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 24 Şubat 2015, Salı 22:42 tarihinde eklendi. 630 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık Ambalajsız Tavuk Satılamayacak

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yapacağı değişiklikler ile artık ambalajı olmayan tavuklar satılamayacak.
Artık Ambalajsız Tavuk Satılamayacak

Tüketici sağlığının korunması ve tüketicinin yanıltılmasını önlemek amacıyla 5 Aralık 2012 yılında yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliği değişecek. Böylece artık kasap ve marketlerde özellikle parça kanatlı etler dökme şeklinde değil hazır ambalajlı şekilde satılabilecek. Ayrıca bu işletmeler pastırma, köfte gibi ürünleri üretemeyecekler. Önceden çektikleri ve paketledikleri kıymaları satamayacaklar.

 

Kavurmalar Artık Daha Az Tuzlu!

 

Ayrıca bu yeni düzenlemeye göre kavurmadaki tuz oranı %5’ten %3’e düşürülecek. Bu ürün market raflarında kavurma ve kıyma kavurma şeklinde iki çeşidi ile yer alacak.

 

Etiketler de Değişecek!

 

Tebliğ kapsamı dahilinde artık etiketlerde ürün adları aynı renk, aynı punto ve aynı yazı karakterinde olacak. Etiketler üzerinde uygulanacak bu kurallar ayrıca satış reyonları, reklam panoları, market katalogları, sanal reklamlar ve gazete reklamları içinde geçerli olacak.

 

Değişiklikler Ne Zaman Uygulanacak?

 

Yasa kapsamında yapılacak değişikliklere uyum sağlanması için işletmelere 1 ay süre verilecek. Perakende işletmelere pastırma, köfte gibi ürünlerin üretimini durdurması için 6 ay geçiş süresi tanınacak. Ayrıca tebliğ öncesi piyasaya sürülen kavurmalar 1 Ocak 2016’ya kadar satılabilecek.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber