FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 25 Şubat 2015, Çarşamba 21:53 tarihinde eklendi. 972 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baklavanın Artık “Standart”ı Var

Türk Standartları Enstitüsü baklavaya belirli standartlar getirdi. Teknik kurulca kabul edilen yeni baklava standartının tarifi de açıklandı.
Baklavanın Artık “Standart”ı Var

Artık baklava kendine özgü rengi olan altın sarısı renkte olacak. Şerbeti ve yoğunluğu sert olmayacak, yani boğazı yakmayacak. Her bir dilimde en az 35 milimetre yüksekliğinde en ve boy açısından homojen olacak.

 

Sebebi Taklit Malzemeler

 

Son yıllarda taklit malzemelerin arttığını açıklayan TSE bunun önüne geçmek için böyle bir standart uygulayacak. Böylece artık baklava imalatçıları antep fıstığı yerine kurutulmuş bezelye tozu, ceviz görünümü vermek için kurutulmuş hamur, tereyağ yerine bitkisel veya trans yağ, beyaz şeker yerine nişasta kullanamayacak, tüketiciyi yanıltamayacak.

 

Standart Baklavanın Tarifi

 

Peki bu yeni baklavanın tarifi nasıl olacak. TSE bu standart tarifi de açıkladı. Böylece baklava artk şu şekilde yapılacak: sert buğday unu, yumurta, tuz ve su karışımı sonucu elde edilen hamura, buğday nişastası serpilecek. Hamur, tekniğine uygun bir şekilde açılacak. İçine tercihe göre kaymak, tereyağ ya da eritilmiş tereyağ koyulacak. Yine tercihe göre antep fıstığı, ceviz içi, fındık içi ve badem içi eklendikten sonra TSE tarafından katılmasına izin verilen katkı maddeleri koyulacak. Standartına uygun dilimlendirme yapılacak. Yine uygun sıcaklık ve sürede pişirilip limon suyu ya da limon tuzu eklenmiş toz şeker, su ile kaynatılarak elde edilen şerbet ilave edilecek.

 

Beyaz Şekerden Başkası Yasak

 

Ayrıca bu yeni standarta göre baklava imalatında beyaz şeker kullanımı zorunlu olacak.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber