FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 02 Mart 2015, Pazartesi 16:41 tarihinde eklendi. 791 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vagon Yatırımında Patlama Var

Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, son dönemde 17 şirket 2 binden fazla sayıda vagon yatırımı için teşvik belgesi aldı. Sektör yetkilileri eğer beklenen yönetmeklik çıkarsa bu sayının 10 bini bulacağını söylüyor.
Vagon Yatırımında Patlama Var

Demiryolunda liberalleşme yasası çıktı fakat yönetmelik beklemede. Buna rağmen bir çok şirket vagon yatırımını her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

 

Son iki yıl içinde toplamda 17 şirket 2.151 vagon yatırımı için teşvik aldı. Böylece daha önceki yatırımcılarla birlikte vagon yatırımı yapan şirket sayısı 20’yi geçti.

 

Dev İsimler Vagonları İçin Anlaşma İmzaladı

 

Arkas, daha önce 700’ün üzerinde vagon için yatırım yaptı. Yeni yatırımları için kredi anlaşması yaptı. KLN Lojistik 600, Medlog Lojistik 235, Rayser Lojistik 227, Transwaggon 150 adet vagon satın alacağını açıkladı. Ekol, Barsa ve Omsan gibi isimler ise planlarını paylaşmak için yönetmeliğin yayınlanmasını bekliyor.

 

Çinliler Üretime Girecek

 

Toplamda demiryoluna 100 milyar yatırım yapılması planlanıyor. Bu sebeple demiryollarında yük miktarının 2023’te 50 milyon tona ulaşması, 10 yılda ise 50 bin vagon yatırımı yapılması gerekiyor. Fakat şuanki üretim bu sayısı sağlamak için yetersiz. Çinli firmaların bu işe girmekte istekli olduğu açıklandı.

 

Gözler Yönetmelikte

 

Yönetmelik üzerinde 1 yıldan fazla süredir çalışma mevcut. Vagon yatırımlarına çok yüksek oranda başvuru yapılsa da firmalar azda olsa tedirginler. Yetkililere göre ise yönetmeliğin tarihi önümüzdeki hafta netleşecek.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber