FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 04 Mart 2015, Çarşamba 23:27 tarihinde eklendi. 878 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KOBİ’lere Müjde

KOBİ kredilerde azami 8 yıl vadesi olanlara bundan böyle Hazine desteği sağlanacak.
KOBİ’lere Müjde

 Küçük ve orta büyüklükteki işletme diğer ismi ile KOBİ’lerin söz konusu kredilerinin vadesi asgari olarak 6 ay, ana para ödemesiz döneminin ise 2 yıl olması gerekiyor.

 

Resmi Gazete’de Yayınlandı

 

Kurumlara sağlanacak hazine desteğine ilişkin esaslar 28 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliğe göre, kredi garanti kurumlarının KOBİ’lere sağlayacağı kefalet tutarı yaralanan kişi başına 1.5 milyon lirayı, bi risk grubu yararlanıcılarına ise kişi başına 2 milyon lirayı geçmeyen krediler için destek sağlanacak. Hazine Desteğinin sağlayacağı tutar, kredinin tazmin tarihindeki anapara ve temerrüt faizi ödenmeyecek. Bunlar hariç, kar payı veya kira tutarı toplamının %75’ini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak.

 

Yine Yönetmelik gereğince, İmalat sektörü için sağlanacak kefalet tutarı yaralanan kişi başına 2.5 milyon lirayı, bi risk grubu yararlanıcılarına ise kişi başına 3 milyon lirayı geçmeyecek. Hazine Desteğinin sağlayacağı tutar, kredinin tazmin tarihindeki anapara ve temerrüt faizi hariç, kar payı veya kira tutarı toplamının %80’ini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak.

 

Gemi inşaat sanayi sektörü için sağlanacak kefalet tutarı ise bir gemi başına 70 milyon doları, bi risk grubuna ait gemi başına ise 200 milyon doları geçmeyecek. Tutarın, kredi tazmin tarihindeki anapara ve temerrüt faizi hariç, kar payı veya kira tutarı toplamının %70’ini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak.

 

Yönetmelik, Seyahat Acentaları İçinde Geçerli

 

Seyehat Acentaları için sağlanacak kefalet tutarı yaralanan kişi başına 100 milyon lirayı, bi risk grubuna ait kişi başına ise 120 milyon lirayı geçmeyecek. Tutarın, kredi tazmin tarihindeki anapara ve temerrüt faizi hariç, kar payı veya kira tutarı toplamının %70’ini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak.

 

Kadınlar’a Özel

 

Yönetmelikte kadın girişimciler de yer alıyor. Kadın girişimciler için kişi başına 85 bin lira kefalet ücreti ve yine kişi başına 130 bin lira risk grubu ücreti ödenecek. Ayrıca kar payı veya kira tutarı toplamının %85’ini geçmeyecek şekilde ödeme yapılacak.

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber