FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 11 Mart 2015, Çarşamba 14:53 tarihinde eklendi. 458 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurdan Kaybeden Gramaj’a Sarılıyor

Türk şirketleri euronun dolar karşısında düşüş yaşaması sebebiyle pazar kaybediyorlar. Bu yüzden stratejilerini değiştirme yoluna giden ihracatçılar, fiyatları gramajla düzenleme ve müşterileri ile ilişkilerini geliştirerek pazarı korumaya çalışıyorlar.
Kurdan Kaybeden Gramaj’a Sarılıyor

Dolar ve euro arasındaki tarihin en büyük uçurumundan dolayı dolar ile ihracat yapan Türk şirketleri para kazansalar da pazarda avantaj kaybediyorlar. Avrupalı ihracatçılar ise Euro’nun düşük değerinin keyfini sürüyorlar.

 

İflas bayrağını çekmek üzere olan İtalyan seramik sektörü, Amerika’ya ihracattaki artışın yardımıyla tekrar canlanıyor.

 

Türk İhracatçılar Strateji Değiştiriyor

 

Türk ihracatçılar kur artışı ile gelen dengesizliği gidermek için yeni stratejiler peşine düştü. Kimi sektörü gramajları değiştiriyor kimisi ise müşterileri ile olan ilişkilerine ağırlık veriyor.

 

Başka bir alternatif olarakta euro ile ihracata geçmeyi düşünüyorlar. Çünkü dolar ile ihracat yapan Türk şirketleri hacimsel olarak daha fazla gelir elde ediyor olsalar da euro ile ticaret yapan rakip ülkelerin karşısında fiyat avantajlarını kaybediyorlar ve bu da pazarı etkiliyor.

 

İhracatçılar artan dolar ile iyi bir kazanç elde etseler de pazar bazında kayıplar yaşıyorlar. Madende yüzde 5’lik bir pazar düşüşü meydana geldi ve ABD ile Çin pazarında kayıplar var.

 

İhracatta Yüzde 47 Dolar ile Yapılıyor

 

Geçtiğimiz yıl toplamda 157 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bunun 74 milyarı dolar ile 69 milyar dolarlık kısmı ise euro ile gerçekleştirildi.

 

Dolar ile ihracat, her geçen yıl daha da artıyor. 2012’de toplam ihracatın 70 milyar doları, 2013’te 72 milyar doları ve 2014’te 74 millyar doları dolar ile yapıldı.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber