FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 13 Mart 2015, Cuma 20:14 tarihinde eklendi. 576 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kayıtsız Çalışan Kişi Sayısı 9 Milyon Oldu

Türkiye’de yaklaşık 9 milyona yakın kişi sosyal güvencesi olmaksızın çalışıyor.
Kayıtsız Çalışan Kişi Sayısı 9 Milyon Oldu

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan güvencesizce çalışan kişi sayısı 9 milyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan bilgilere göre, bugün Türkiye’de toplamda 25 milyon 933 bin kişi ekonomik faaliyette bulunuyor ve bunların 9 milyon 69 bini kayıt dışı.

 

Çoğunluk Kadınlarda

 

Kayıt dışı çalışan kişilerin 3 milyon 348 bini ücretli olarak ya da yevmeyeli şekilde çalışıyor. Ücretsiz aile işçilerinden 2 milyon 816 bin kadarı, kendi için çalışanların da 2 milyon 731 bin kadarı kayıt dışı iş görüyor.

 

Bunların dışında 173 bin işveren sosyal güvenlik kuruluşlarında kayıtları olmadan faaliyet gerçekleştiriyor.

 

Ayrıca erkeklerin yüzde 29,29’u bayanların ise yüzde 48,43’ü kayıt dışı ve bir güvencesi olmadan çalışıyor. Erkeklerde istihdam eden 18 milyon 244 bin kişiden 5 milyon 344 bini kayıt dışı çalışıyor. Kadınlarda ise 7 milyon 689 bin kişiden 3 milyon 724 bini herhangi bir güvencesi olmadan çalışıyor.

 

Kadınlarda kayıt dışılığın en fazla olduğu alanı ücretsiz aile işçiliğini oluşturuyor. Bu alanda çalışan kadınların 2 milyon 87 bini kayıt dışı. Ücretli ve yevmiyeli olarak çalışan kadınlardan 1 milyon 15 bini, kendi işine sahip kadınların 611 bini ve işveren statüsündeki kadınların 12 bini kayıt dışında bulunuyor.

 

Kayıt Dışılık ve Beraberinde Hak Kayıpları

 

Kayıt dışılık beraberinde bir çok hak kayıbını getiriyor. Kayıt dışı görev yapan çalışanlar kısa vadede sağlık yardımında, analık sigortasından, hastalık sigortasından, iş kazası sigortasından ve meslek hastalığı sigortasından hiç bir şekilde yararlanamıyor. Uzun vadede ise yaşlıklık, malullük ve ölüm sigortasından yararlanamıyorlar.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber