FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 14 Mart 2015, Cumartesi 21:47 tarihinde eklendi. 685 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli Dizel Motor Çalışmaları Başladı

Dizel motor ihtiyacı yıllık yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret açığına sebep oluyor. Bu ihtiyacın yerli üretim ile karşılanması adına çalışmalar başlatıldı.
Yerli Dizel Motor Çalışmaları Başladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tüm malzemeleri ile birlikte yıllık 3 milyar dolarlık dış ticaret açığına neden olan dizel motor ihtiyacının yerli üretim yardımıyla karşılanması için çalışmaların başladığı açıkladı.

 

Dizel motor ticari araçlarda, yol dışı iş makinelerinde, askeri araçlarda, traktörlerde ve denizcilik uygulamalarında yoğun olarak kullanılmakta. Bakanlık yaptığı açıklamada bu sebeple ithal edilen dizel motor sayısının 150 bin adet olduğunu belirtti.

 

Bu çalışma sayesinde makine ve traktör üreticileri yurt dışına bağlı olmaksızın çalışabilecek. Ayrıca Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücü de artmış olacak.

 

 

Toplantılar Başladı

 

Açıklamada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yerli dizel üretiminde rol oynayacak sanayi kuruluşları ile toplantı yaptığı belirtildi. Bu toplantıda alınan bazı kararlar şu şekilde kaydedildi:

 

-Bakanlığın ve TÜBİTAK’ın Ar-Ge desteği ile “Kümelenme Destek Programı” için prensip kararı alındı.

 

-Motor Mükemmeliyet Merkezi oluşturulması amacıyla ön hazırlıklar yapılmasına ve motor çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber