FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 18 Mart 2015, Çarşamba 01:24 tarihinde eklendi. 1566 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tavuklarda ILT Korkusu

Tavuklarda bir solunum yolu enfeksiyonu olan ILT hastalığı 30 yıl aradan sonra Türkiye’de ortaya çıktı ve sektörü alarma geçirdi.
Tavuklarda ILT Korkusu

Yumurta Üreticileri Merkezi Birliği (YUM-BİR) ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), ILT hastalığı yüzünden endişe içinde.

 

ILT Demek Ekonomik Kayıp Demek

 

ILT, insana ya da yumurtaya bulaşan bir hastalık değil. Ayrıca kuş gribi ve veba gibi uluslar arası ticarete de engel değil fakat ekomomik kayıplara neden oluyor.

 

İhbarı mecbur olamayan bu hastalık için hem YUM-BİR hem de BESD-BİR Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına tedbir amaçlı aşı talebinde bulundu. Bunun üzerine bakanlık yıllık 50 milyon doz aşıya izin verdi.

 

YUM-BİR Başkanı Hasan Konya alınan izin üzerine bir ya da iki hafta içinde aşının kullanılmaya başlanacağını belirtti. Bir kaç bölgede görülen hastalık için diğer bölgelere yayılmaması için önlem almak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Yumurtada Hedef 500 Milyon Dolar İhracat

 

Kanatlı sektörünün son 5-6 yıldır ülke ekonomisine büyük katkıları olduğunu söyleyen Konya, geçen yıl 407 milyon dolarlık yumurta ihracat edildiğini, bu yıl ise hedeflerinin 500 milyon dolar yumurta olduğunu söyledi. İhracatta hedef ülke pazarları ise Rusya, Körfez ve Afrika ülkeleri.

 

Ruhsatlı Aşı Yok

 

ILT, verim kaybına neden olan bir hastalık. Yasal olarak bir ülkede hastalık yoksa aşının ithalatı ve üretimi ruhsatlanamıyor. Türkiye’de bu hastalık görülmediğinden ruhtsatlı aşı da olmuyor.

 

ILT’nin Amerika dahil bir çok ülkede görülmekte olduğunu ve korkulacak bir hastalık olmadığını yenileyen kurumlar, sadece tedbir amaçlı aşı talep ettiklerini belirttiler.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber