FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 22 Mart 2015, Pazar 23:58 tarihinde eklendi. 1073 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EPİAŞ Kuruldu

Enerji Piyasaları İşletim Anonim Şirketi’nin (EPİAŞ) tescil işlemleri sonuçlandı.
EPİAŞ Kuruldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), EPİAŞ’ın kuruluş ve tescili ile ilgili duyurusunu Resmi Gazete’de yayımlandı. 

 

Amacı enerji piyasalarında etkin, şeffaf ve güvenilir bir ortam oluşturmak, enerji piyasasını ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamak olan EPİAŞ artık resmen kuruldu.

 

Sınırsız süre ile kurulan şirket, artan piyasa katılımcıları, ürün çeşitliliği ve işlem hacminin en üst seviyeye ulaşması, piyasa birleşmesi ile ticaretin yapılabilmesine imkan tanıyan bir enerji piyasası işletmesi olarak faaliyet gösterecek.

 

Sermaya 61,5 Milyon TL

 

EPİAŞ’ın toplam sermayesi 61 milyon 572 bin 770 TL olarak belirlendi. Her biri 1 TL değerinde olan hisseler 61 milyon 572 bin 770 adet paya bölünerek A, B ve C şeklinde üç gruba ayrıldı.

 

Buna göre %30’luk A grubu hissesi TEİAŞ’ın, %30’luk B grubu hissesi Borsa İstanbul’un oldu. Kalan %40’lık C grubu hissesi ise elektrik ve doğalgaz piyasasında faaliyet gösteren özel sektörlere dağıtıldı. C grubunda toplamda 97 adet özel sektör yer almakta.

 

TEİAŞ’ın Hissesi Uzun Vadede %15’e Düşecek

 

TEİAŞ’ın şu anda elinde olan %30’luk hisse uzun vadede %15’e düşecek. Bunun nedeni, Enerji Borsası’nın altında elektrik yanında doğalgaz piyasasının da kurulacak olması. Bu yüzden TEİAŞ, elindeki dilimin yarısını BOTAŞ’tan ayrılarak yeni kurulacak ve doğalgaz şebekesini işletecek olan şirkete devredecek.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber