FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 26 Mart 2015, Perşembe 20:29 tarihinde eklendi. 1395 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’deki 4 İl Yaşamaya Değer

Gayrimenkul veri şirketi olan REIDIN, 62 ili kapsayan bir çalışma yaptı. Türkiye’de refah ve eğitim seviyesi bakımından en iyi illeri belirledi.
Türkiye’deki 4 İl Yaşamaya Değer

REINDIN, Türkiye’de yaşanılabilir, refah düzeyi ve eğitim seviyesi yüksek olan illerin İstanbul, İzmir, Ankara ve Muğla, mahallelerin ise İstanbul’da bulunan Etiler, Bebek, Arnavutköy ve İstinye olduğunu belirledi.

 

Sosyoekonomik Derecelendirme (SED) Raporu olarak adlandırılan bu rapor il, ilçe ve mahallelerin yaşanılabilirlik düzeylerini ortaya koymak için hazırladı. 62 il için gerçekleştirilen çalışmayla REIDIN, incelediği değerler üzerinden SED skoru üretti ve bu skorları kümeleyerek her bir bölgeye ait dereceler elde etti. Bu derecelerle de bölgelerin sosyoekonomik sıralanmalarını gerçekleştirdi.

 

İstanbul’a “A+”

 

SED raporuna göre 62 ilde gerçekleştirilen bu çalışma ile ilçe ve mahalleler A+, A, A-, B+, B, B- ve C+, C, C- şeklinde derecelendirdi.

 

Çalışma kapsamında İstanbul, İzmir, Ankara ve Muğla “A+” iller olarak ön planda iken Antalya, Sinop, Edirne, Balıkesir ve Eskişehir illeri “A”, Konya, Yalova, Trabzon, Erzurum ve Çanakkale illeri “A-“ derecesine sahip oldular.

 

İlçelerde En Yüksek Derece “B-“

 

İlçelerin derecelerine bakıldığında, en çok yüzde 22 ile “B-“ derecelendirmesi yapıldı. Yüzde 15 ile “B+” ve “B”’de bu derecelendirmeyi izledi.

 

Türkiye’de ilçe ve mahallelerin yaşanılabilirlik bakımından orta sınıfta yer aldığını kanıtlayan bu çalışmada, “A+” derecesi sadece yüzde 5’lik kısmı kapsadı.

 

İstanbul’da Beşiktaş, Bakırköy, Fatih, Kadıköy ve Şişli, İzmir’de Çeşme, Ankara’da Çankaya, Muğla’da Bodrum ve Marmaris “A+” ile derecelendirildi.

 

İstanbul’dan Başka “A+” Mahalle Yok

 

Çalışma sadece mahalleler bazında incelendiğinde ise İstanbul’un dışında hiçbir mahalle “A+” seviyesine giremedi. Bu seviyeye giren Etiler, Bebek, İstinye ve Arnavutköy gibi mahallelerin sosyoekonomik bakımdan Türkiye ortalamasının oldukça üstünde oldukları açıklandı.

 

Muğla’dan Bodrum, Ortakent ve Camiavlu, Eskişehir’den Eskibağlar ve Yenibağlar, Antalya’dan Fener, Ankara’dan Mutlukent, Emek ve Bahçelievler, İzmir’den Mavişehir ve Alsancak gibi yaklaşık 1100 mahalle “A” ve “A-“ seviyesinde yer aldı.

 

Sıralamanın en alt seviyesinde ise İstanbul’dan Yenidoğan ve Osmangazi, Diyarbakır’dan 5 Nisan ve Alipınar, Hatay’dan Numune Evler, Ordu’dan Karşıyaka mahalleleri “C-“ ile derecelendirildi.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber