FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 08 Nisan 2015, Çarşamba 15:29 tarihinde eklendi. 457 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çelik İhracatında Düşüş Var

Ocak-Mart döneminde Türkiye’deki çelik ihracatı, en önemli pazarlardan ikisi olan Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde miktar bazında yüzde 8.8, değer bazında yüzde 20.2 geriledi.
Çelik İhracatında Düşüş Var

Çelik İhracatçıları Birliğinin verileri göre, çelik ihracatı Ocak-Mart ayları arasında miktar bazında yüzde 8.8 ile 4,21 milyon ton, değer bazında ise yüzde 20.2 ile 2,77 milyar dolar geriledi.

 

Türkiye’de Ocak-Mart döneminde, çelik sektörünün faaliyet alanına göre demir çelik ürünleri de eklendiğinde toplam çelik ihracatı miktar bazında 4,4 milyon ton, değer bazında ise 3,27 milyar dolara ulaştı.

 

Çelik Sektörünü İlk Çeyreği Kötü Kapattı

  

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, çelik sektörünün ilk çeyreği beklenen değerlerin altında kapattığını belirtti. Ortadoğu ve Afrika’nın çelik sektöründe önemli pazarlar olduğunu söyleyen Ekinci, buralarda yaşanan karışıklıkların tedirginlik oluşturduğunu ve taleplerin azaldığını sözlerine ekledi.

 

Ekinci, sanayileşmiş ülkelerde alınan ticaret önlemlerinin de ihracatları olumsuz etkilediğini söyledi. Ayrıca Ekinci, ihracatçıların alternatif pazar arayışına devam ettiklerini ve bunun için 62 firmadan oluşan bir UR-GE takımı kurduklarını belirtti.

 

İlk Sırada Ortadoğu

 

Verilere göre, bu yılın ilk çeyreğinde ihracat alınının ilk sırasında 1,77 milyon ton ile Ortadoğu yer alıyor. İkinci sırada 703 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri bulunuyor. Bunu 527 bin tonla Avrupa Birliği, 375 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri, 345 bin tonla Orta ve Güney Amerika ülkeleri izliyor.

 

En Çok İhracat İnşaat Çeliği

 

Ocak-Mart döneminde en çok ihracatı yapılan ürün 2,06 milyon tonla inşaat çeliği oldu. Listeyi 450 bin tonla boru, 410 bin tonla profil ve 334 bin tonla yassı sıcak takip etti.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber