FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 13 Nisan 2015, Pazartesi 13:05 tarihinde eklendi. 466 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Çöpten Gelen Enerji" Yaygınlaşıyor

Türkiye’den günlük ortalama 50 bin ton çöp çıkıyor. Bu durum, çöpten enerji üretiminin hızla yaygınlaşmasını sağlıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan alınan üretim lisans sayısı 40’a ulaştı. Yatırımcılar çöpten enerji üretmek için toplam kurulu gücü 100 MW olan projeyi tamamladı.

 

Sektör yatırımcıları, çöpten enerji üretimi sayesinde 10 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanacağı bir tesisin yaklaşık 1,5 milyon dolara kurulacağını belirtti. Konut başına günde ortalama 1,5-2 kg çöp atılan ülkemizde genel olarak günlük 50 bin ton çöp çıkıyor.

 

5’ten 40’a

 

Türkiye’de bundan bir kaç yıl öncesine kadar çöpten elektrik üreten tesis sayısı 5 iken, bugün EPDK’dan alınan lisans sayısı 40’a ulaşmak üzere. Bu tesislerin şuanda 100 MW’ı işletmelerde, 80 MW’ı ise inşa halinde. Konunun uzmanları enerji harcamalarının çöpten elde edilecek enerji ile azaltılabileceğini söylüyor.

 

Çöpten enerji üretim sektörü Dünya genelinde 50’den fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Bu durumda çöpten enerji üretim alanını Türkiye ekonomisinin geleceği için kaçınılmaz kılıyor.

 

Geri Dönüştürün!

 

Türkiye’de her yıl 1 milyar lira kadar atık ayrıştırılmadığı için değerlendirmeye alınamadan imha ediliyor. Kağıt, karton, metal, cam, elektronik atık, lastik, plastik gibi atıkların ortalama yüzde 40’ı tekrar dönüştürülebiliyor. Ülke genelinde geri dönüşüm bilincine sahip olmak bu noktada en önemli şey.

 

2023’te 2 Kat

 

2023 yılında ülkemizin enerji ihtiyacının yaklaşık iki katına çıkacağı düşünülüyor. Çöplerden çıkan metan gazı küresel ısınmaya etki ediyor ve karbodioksitten 21 kat daha fazla zarar veriyor.

 

Bugün gelişmiş ülkelerde bu gibi çevre kaygılarından doğan çöp enerji tesislerinin, enerji arz güvenliğine de katkıları oluyor. Dünya birincil enerji arzının yüzde 10’u çöplerden ve bioyakıtlardan karşılanırken, Türkiye’de bu değer yüzde 1.3’lerde kalıyor.

 

Günümüzde çöplerden Ankara’da 31 MW, Adana’da 15.4 MW, Burda’da 9.8 MW ve Konya’da 98. MW enerji üretiliyor.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber