FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 15 Nisan 2015, Çarşamba 16:38 tarihinde eklendi. 561 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimya Sektöründe İhracat Atağa Geçti

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ‘nin yaptığı açıklamaya göre kimya sektörü, 2015 yılının ilk çeyreğinde 3 milyar 735 milyon dolar değerinde ihracat yaptı.
Kimya Sektöründe İhracat Atağa Geçti

İKMİB’in verilerinde sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkelerin Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Mısır, İspanya, Almanya, İtalya, İran, İngiltere ve Rusya olduğu açıklandı. Mart ayında kimya sektöründe ihracatın ilk 10’un da yer alan Singapur, yüzde 1,6 milyon ihracat artışı ile sürpriz isim oldu. Singapur’a yapılan kimya ihracatı 2 milyon 872 bin dolardan 48 milyon dolara yükseldi.

 

Alt Dallarda En Fazla İhracat Plastikte

 

İspanya’ya yapılan ihracat yılın ilk çeyreğinde yüzde 57 oranında arttı ve 109 milyon dolardan 171 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde kimya ihracatı AB ülkelerinden yüzde 34 oranında pay aldı.

 

Kimya sektörünün alt dallarına bakıldığında ise ilk üç ayda en fazla ihracat, plastik, kauçuk ve mineral yakıt ve yağlarda oldu.

 

Hazır Giyim Geride Kaldı

 

Açıklamalara göre 2015 yılının Mart ayında kimya sektörü otomotiv sektörünün hemen ardında ikinci sırada yer aldı.1 milyar 359 milyon dolarlık ihracat yapan hazır giyim sektörü ise, kimya sektörünün gerisinde kaldı.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber