FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 17 Nisan 2015, Cuma 17:03 tarihinde eklendi. 590 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turizm Sektörü Şokta

Rusya krizi sonrası çözüm bekleyen turizm sektörü yeni sorunlarla boğuşuyor.
Turizm Sektörü Şokta

Rusya ile başlayan sorunların ardı arkası kesilmiyor. Rusya’da devalüasyon sonrası gelen turist sayısı ciddi derecede azalmıştı. Ayrıca operatörlerin sıkıntıya düşmesi sonucu 250 milyon dolarlık batık, konaklama ve yiyecek-içecek tedarikçilerine yansımıştı.

 

Böyle büyük sorunlara çare bekleyen sektör, yenileri ile şok üstüne şok yaşadı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) içki ruhsatlarına yüzde 300 zam yaptı. Ayrıca ülkenin turizm kalbi olan Antalya’da Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına yüzde 77 zam uyguladı.

 

Tepkiler Büyük

 

Rusya olayı yetmezmiş gibi bir de zamlarla karşı karşıya kalan sektör temsilcileri duruma tepki göstererek zamların geri alınmasını istedi.

 

Kemer Turizmci İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç, her iki zam kararınında gözden geçirilmesi gerektiğini ve böylesine zamların zaten sıkıntılı bir dönemden geçen turizm sektörünü büyük bir sekteye uğratacağını söyledi. Kılıç, bu yıl turizm pazarında yüzde 30-40 kayıpların öngörüldüğünü belirtti.

 

Aynı şekilde elektriğide yapılan yüzde 20 zam oranının önemli sıkıntılara yol açacağını söyleyen Kılıç, içki zammının 1500 odalı bir lüks otel içinde 15 odalı bir pansiyon içinde geçerli olmasının yanlış olduğunu söyledi. Kılıç, büyük-küçük otel farkının düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kruvaziyer Turizm’i de Tehlikede

 

Bir başka endişe verici olay ise kruvaziyer turizminde ortaya çıktı. Ortadoğu’daki karışıklık İsrail, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suriye ve Mısır limanlarına uğramayı riskli hale getirince, Mersin ilinden sonra gidilebilecek bir rota kalmadı. Mersin’den aynı rotayı kullanarak geri dönmek istemeyen gemilerde artık buraya uğramamaya başladı. Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, gemilerin aynı rotadan gelip gitmek istemediklerini ve şuanda kruvaziyer gemilerin Mersin’e gelmediğini söyledi. Bu sorunun sadece Mersin’de değil Antalya ve Kıbrıs gibi gözde turizm bölgelerinde de olduğunu sözlerine ekledi.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber