FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 22 Nisan 2015, Çarşamba 15:48 tarihinde eklendi. 738 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süt Çiftlikleri Önemli Kararlar Aldı

Çiğ süt üretimi yapan büyük çiftlikler güçlerini birleştirerek süt tozu üretimi için tesis kurmaya karar verdiler.
Süt Çiftlikleri Önemli Kararlar Aldı

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD)’nin çatısı altında birleşen çiğ süt üreticileri, Bursa Mudanya’da bir konferansta bir araya geldiler. Konferansa katılan çiftlik yöneticileri çiğ sütün değerinde satılması için belli yatırımlar yapılmasını kararlaştırdı. Konferansın en önemli konusu, süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde süt tozu üretim tesisi kurulmasıydı.

 

Sütün fazla olduğu zamanlarda süt tozu üreterek iç ve dış pazarlarda aktif hale gelmeyi hedefleyen yöneticiler, tüketiciye doğrudan çiğ süt satmak amacıyla girişimlerde bulunacaklar.

 

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yıldız, Tükiye’de 1 milyon 250 binden fazla süt çiftliği olduğunu söyledi. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verileri ile geçtiğimiz yıl yaklaşık 18,5 milyon ton süt üretildiğini belirten Yıldız, sütün sadece 8 milyon tonunun sanayiye aktarıldığı sözlerine ekledi.

 

Yemler Özel Üretim Olacak

 

Yıldız, süt çiftliklerinin kendi yemlerini en uygun fiyata almaları için Ziraat Odaları ile işbirliği yapacaklarını ve üyelerinin ihtiyacı olan kaba yemi sözleşmeli olarak sağlayacaklarını söyledi.

 

Söz Sahibi Değiliz

 

Çiğ süt üreten çiftliklerin aldıkları yemlerin ve ürettikleri çiğ sütün fiyatlarının belirlenmesinde söz sahibi olmadığını belirten Yıldız, süt sanayicilerinin fiyat dayatmasını kabul etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Çiğ sütün referansının 1 yıldır litre başına 1,15 TL olduğunu dile getiren Yıldız, çiğ süt fiyatının artmamasına karşılık marketlerde satılan sütlerin sürekli zamlanmasından yakındı. Yıldız, üretenin ürettiği sütün ederini alamadığını ve mağdur olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Çiğ Süt Satımı Serbest Olmalı

 

Tüketicilerin günlük taze çiğ süte karşı yoğun bir talep içinde olduğuna dikkat çeken Yıldız, bu talebi yasak olmasına rağmen sokak sütçülerinin karşıladığını söyledi. Yıldız, günlük taze çiğ süt talebinin karşılanmasının resmi olması ve bu konuda mevzuatın çıkmasına yönelik çalışmaları olduğunu belirtti.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber