FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 04 Mayıs 2015, Pazartesi 23:05 tarihinde eklendi. 547 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneşe Dayalı Enerji Üretimine Yatırım

Ekonomi Bakanlığı Şubat ayında toplamda 35 yatırım teşvik belgesinin 28’ini güneş enerji santrallerine verdi. Enerji projeleri için yapılan yatırım teşviklerinde rota güneşe dayalı enerji üretimine kaydı.
Güneşe Dayalı Enerji Üretimine Yatırım

     Enerjide yerli ve yenilebilir kaynaklara verilen öncelik teşvik belgelerinde de kendini gösterdi. Şubat ayında 35 elektrik üreten tesis yatırım teşvikinden yararlanma olanağı buldu ve bunların 28 tanesi güneşe dayalı enerji üretiyor.

 

471 MW’lık Katkı

 

Desteklenen bu 35 tesis ile birlikte Türkiye’nin şuanda kurulu gücüne 471 megawattlık bir katkı olacak. Söz konusu projelerin sabit yatırım tutarı ise yaklaşık 708 milyon lira. Projelerin hayata geçmesi ile 500 civarında kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

 

Aslan Payı Güneş’in

 

Hak kazanan tesislerin dağılımlarına bakıldığında en büyük destek güneş enerjisine dayalı üretime sağlandı. Ayrıca 3 adet rüzgar enerjisi, 1 adet jeotermal, 1 adet biyokütle, 1 adet kömür ve 1 adet hidroelektirik enerji santrali teşvik desteği aldı.

 

Güneş enerji santrallerinin 11’i Nevşehir’de, 8’i Konya’da ve 4’ü Isparta’da kurulacak. Bunun yanında Antalya, Muğla, Burdur, Eskişehir ve Kayseri’de birer güneş santrali de faaliyet gösterecek.

 

Yıllık 380 Milyar Kilowattsaatlik Potansiyel

 

Güneş enerjisi potansiyeli bakımından incelendiğinde Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin yıllık 380 milyar kilovatsaatlik güneş enerji potansiyeli bulunuyor.

 

Bu tesisler teşvik kapsamında KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi teşviklerden yararlanabilecekler.

 

      

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber