FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 15 Mayıs 2015, Cuma 14:14 tarihinde eklendi. 603 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lojistik Master Planı 2018’de

Lojistik sektöründe rekabeti arttırmak ve 2012 ihracat hedefine ulaşmak amacı ile hazırlanan Türkiye Lojistik Master Planı 2018 tarihinde devreye girecek.
Lojistik Master Planı 2018’de

Türkiye Lojistik Master Planı’nın hazırlanmasına yönelik yapılan ihale çalışmalarında sona gelindi. Planın hazırlanması danışmanlık hizmeti için 27 Mayıs’ta ihale yapılacak. Hazırlanma sürecinin 3 yıl sürmesi ve 2016 yılında şekillenmeye başlaması, 2018’de ise tamamen devreye girmesi bekleniyor.

 

Lojistik mevzuatının altyapısını oluşturmak amacıyla hazırlanacak olan plan, 10. Kalkınma Planı çerçevesinde hayata geçirilecek. Yurtiçinde lojistik merkez, üs ve köylerin tanımı yapılacak. Bu yerler için kurulum ve işletme ilkeleri belirlenecek, sınıflandırmalar yapılacak.

 

Sorumluluk Ulaştırma Bakanlığı’nın

 

Planın devreye gireceği tahmin edilen 2018 yılında ayrıca planın devreye girmesi ile birlikte lojistik mevzuatı da hazırlanacak. Planın tüm sorumluluğu Ulaştıma Bakanlığı’nda olacak. Enerji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı da katkıda bulunacak.

 

2023’te Hedef 60 Milyar Lira

 

Bugün Türkiye’de ulusal ve uluslararası alanda yaklaşık 3 bin firma lojistik faaliyet gösteriyor. 2023 yılında hedef özellikle lojistik altyapıyı güçlendirmek yönünde. Bu amaçla 2023 ylında hedeflenen toplam yatırımın 60 milyar liranın üzerine çıkması planlanıyor.

 

Planın Faydaları Neler?

 

Plan devreye koyulduğunda lojistik sektörüne yönelik yapılacak tüm yatırımlar planlı olacak. Tüm yatırımlarda bir bütünlük ve standart olacak. Lojistik sektörüyle ilgili tüm sayısal veriler belirsizlikten kurtulacak ve çevresel duyarlılık ön plana çıkacak.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber