FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 24 Mayıs 2015, Pazar 19:58 tarihinde eklendi. 665 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teknoloji Pazarı Büyüdü

Türkiye tüketici teknoloji ürünleri pazarı, 2015 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 14,2 büyüdü ve 9,4 milyar liralık ciroya ulaştı.
Teknoloji Pazarı Büyüdü

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bu yıl en fazla büyüyen sektörler telekom, küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği.

 

Telekom Sektörü Yüzde 22,7 Büyüdü

 

Telekom sektörü geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 22,7 büyüme gösterdi ve 3,89 milyar lira ile yeni bir rekor oluşturdu. Bu büyümeye en büyük etkiyi akıllı telefonlar yaptı. Sabit hatlı telefonlarda ve akıllı telefon kategorisine girmeyen cep telefonlarında ise küçülme devam etti.

 

Dizüstü bilgisayarlarda yılın ilk çeyreğinde ciro bazında yüzde 1’lik küçülme kaydedildi. Adet bazında ise yüzde 5,5’lik bir büyüme görüldü. Masaüstü bilgisayalarda yüzde 17,7’lik bir daralma söz konusu.

 

Küçük Ev Aletleri Telekomdan Sonra İkinci Sırada

 

Küçük Ev Aletleri sektörü 2014 yılının ilk çeyreğine göre adet olarak yüzde 7,7, ciro bakımından ise yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirdi.

 

Telekom sektöründen sonra en çok büyüme gösteren ikinci sektör olan küçük ev aletleri, yılın ilk çeyreğinde 831 milyon liralık pazar değeri elde etti. Sektörün büyümesine en büyük katkıyı süpürge, ütü, gıda hazırlayıcıları ve sıcak içecek makineleri yaptı.

 

Tüketici Elektroniğinde En Büyük Pay Televizyonların

 

Tüketici elektroniği sektörü, yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 büyüdü ve 1,3 milyar liraya ulaştı. Sektöre en büyük pay panel televizyonlardan geldi. Ultra yüksek çözünürlükteki televizyonların payının yüzde 15’lere ulaştığı açıklandı.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber