FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 28 Mayıs 2015, Perşembe 16:55 tarihinde eklendi. 594 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Norveç Petrol Fonunu Kömürden Çıkarıyor

Norveç 916 milyar dolarlık petrol fonunu ağırlıkla kömür faaliyeti yapan şirketlerden çıkarmayı planlıyor.
Norveç Petrol Fonunu Kömürden Çıkarıyor

Bu kararın, kömür kullanan santraller ya da bu santrallerden üretilen elektriğin dağıtımını sağlayan Avrupalı şirketleri tehdit ettiğine dikkat çekiliyor.

 

Norveç parlementosu maliye komitesinin bazı üyeleri, iktidar ve muhalefet üyelerinin bu konuda anlaştıkları haberini teyit etti. Norveç basınına sızan ayrıntılara göre, petrol fonu, faaliyetlerinin yüzde 30’undan fazlası kömüre dayalı şirketlerden çıkarılacak. Böylece Norveç’in petrol fonunun bu karardan sonra toplam gelirinin ya da ürettiği toplam enerjisinin yüzde 30’unu kömürden sağlayan şirketlerde yatırımı bulunmayacak.

 

Karar 5 Haziran’da

 

Komite kararını 5 Haziran’da onay için parlementoya sunacak. Komitenin ortak hareket etmiş olması büyük bir olasılıkla parlementonun kararı onaylaması anlamına geliyor.

 

Maliye komitesi Liberal partinin üyesi Terje Breivik, bu anlaşmanın, şirketleri kömüre olan bağımlılığını azalatmaya zorlamak için fona güçlü bir araç sağlayacağını belirtti.

 

Breivik’e göre bu anlaşmayla petrol fonu iklim sorunlarından kaynaklı finansal risklerin farkında olduğunu gösteriyor. Ayrıca Breivik, bu durumun Almanya’nın RWE ve Eon, İsveç’in Vattenfall şirketlerini etkileyeceğini de düşünüyor.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber