FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 12 Temmuz 2015, Pazar 01:52 tarihinde eklendi. 850 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evcil Hayvan Piyasasında Rekabet Artıyor

Evcil hayvan piyasasında olan bitenler ve yapmanız gerekenler
Evcil Hayvan Piyasasında Rekabet Artıyor

İnsanların en büyük dostunun hayvanlar olduğu kanısının son yıllarda iyice pekişmesiyle, insanlarla hayvanların birlikte yaşama oranları çok daha arttı. Bu durumda internetteki komik kedi videolarının etkisi var mıdır bilinmez ama evcil hayvan besleyen insanların artmasıyla bu hayvanların ihtiyaçlarına yönelik Pazar da her geçen gün büyüyor.

 

Evcil hayvan beslemek istiyorsanız neler yapmalısınız?

 

-Öncelikli ve temel olarak, alacağınız evcil hayvanın yaşam alanını olabildiğince kişiselleştirmeli, yemek, su, sıcaklık gibi başlıca etmenlerin tam olduğundan emin olmalısınız.

-İnsanların çoğu gibi evcil hayvanınız size dost olsun diye aldıysanız, siz de ona karşı sorumlu bir dost olmalısınız.

-Çok büyük bir sorumluluk altına girdiğinizin farkına varmalı, hastalandığında ondan kurtulmayı düşünemeyecekseniz o hayvanı sahiplenmelisiniz.

-Sadece kendinizi değil, ailenizin diğer fertlerinin de aileye yeni bir ferdin katılmasına hazır olup olmadığını sorgulamalısınız.

-Sahip olmak istediğiniz hayvanı, kendi yaşam tarzınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz şekilde seçin.

-Hayvanın sadece sevgiyle karnının doymayacağının bilincinde olan ve aylık, yıllık olarak yemek, barınma, veteriner gibi temel ihtiyaçlarının ne kadar tuttuğunu öğrenin ve bunları karşılayamayacak gibiyseniz, hayvan sahiplenmeyiniz.

 

Bir kedinin neye ihtiyacı olur, aylık masrafı ne kadardır?

 

-Kaliteli bir mama ve selülozik bir kum ile yaklaşık 60-70 lira ücret harcarsınız

-Kedilerin aşıları 2 aylıkken yapılmaya başlandığından dolayı ilk ay 150 liralık bir masrafı gözden çıkarmalısınız.

-Karma ve kuduz aşıları yılda bir kez tekrarlanmalıdır 60-70tl

-İç parazit ilaçlaması 3 ayda bir tekrarlanmalıdır. 50-60 tl

 

Kedinize hangi bakımları yaptırmalısınız?

Bu bakımları piyasada olanlar olara 6 ayrı gruba ayırabiliriz.

1)      Kedinin genel bakımı

2)      Tırnak bakımı

3)      Ağız ve diş sağlığı

4)      Pire tasması

5)      Tüy bakımı ve fırçalama

6)      Göz ve kulak temizliği

 

1)      Kedinin genel bakımı: Kedinin yediklerinden iyi yararlanması ve kendini iyi hissetmesi için evin içinde gezmesine izin vermeli, onu bir odaya kapatmamalısınız. Ona oynayabileceği birkaç oyuncak almalısınız. Kedinizin bakımına önem vermeniz normalde 10 yıl ortalama yaşam ömrüne sahip olmalarına rağmen iyi bir bakımla 15-20 yıla çıkartabileceğiniz anlamına gelmektedir.

2)      Tırnak bakımı: Kedinizin tırnaklarını kesmeye yavruyken başlayın çünkü kedilerin alışkın olmadıkları bu duruma küçükken alışmalarını sağlayarak ilerde sorunlarla karşılaşmamış olursunuz.

3)      Ağız ve diş sağlığı: Kedinize kesinlikle unlu ve şekerli gıdaları yedirmeyin ve kedinizin ağız sağlığı için dişlerini veterinere düzenli olarak kontrol ettirin.

4)      Pire tasması: Kedinize alıp taktığınız pire takması onu parazit canlılardan koruyacaktır elbette ama kedinizi pire tasmasının takıldığı ilk günlerde sürekli kontrol etmelisiniz çünkü tasmayı çıkartmaya çalışırken kendini yaralayabilir.

5)      Tüy bakımı ve fırça: Kedi temizliği özellikle de fırçalama kedinizi mutlu edecek ve birlikte paylaşımda bulunabileceğiniz zamanlardan birisidir. Genellikle haftada bir kere, eğer kedinizin çok hoşuna gidiyorsa haftada 2 ya da 3 kere fırçalama işlemini tekrarlamalısınız.

6)      Göz ve kulak temizliği: Her banyodan önce veya sonra kedinizin kulak temizliğini bir rutin haline dönüştürmelisiniz. Bu işlemi pamuklu toplar ve kulak temizleyicileri ile yapabilirsiniz.

 

Kedinizi beslerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

* Kedinizin beslenmesi hakkında genel bilgiler

*Aşırı karbonhidrat ile beslemek nasıl sonuçlar doğurur?

*Hazır mamaların etkileri

*Hangi mamayı seçmelisiniz?

*Besin alerjisi nedir?

*Zararlı yiyecekler nelerdir? Şeklinde özetlenebilir.

 

*Kedinizin beslenmesi hakkında genel bilgiler: Kediniz bir etobur, yani enerji ihtiyacının çoğunu hayvansal besin kaynaklarından elde eder. Bu yüzden metabolizmaları proteinden en iyi şekilde yararlanırken, karbonhidratlardan ise en düşük verimde yararlanır. Bu yüzden kedinizi beslerken bu temel bilgiyi her zaman hatırlamalısınız.

 

*Aşırı karbonhidrat ile beslemek: Sizi kedinizin etobur olduğu gerçeği ile yüz yüze bırakmıştık. Bu da demek oluyor ki kedi maması seçerken piyasada “Premium” olarak geçen tahıl içeriği yüksek olan (yani karbonhidrat kaynağı olan) mamalarla kedinizi sürekli beslememelisiniz. Kedilerin neredeyse hiç karbonhidrata ihtiyacı yoktur bundan dolayı insanlarda olan amilaz enzimleri (karbonhidratların sindirimini ağızda başlatan) yoktur. Kedinizi sürekli karbonhidratça yüksek besinlerle beslerseniz hastalanmasına neden olursunuz.

 

*Hazır mamanın etkileri: Kedinize alacağınız hangi hazır mamanın nasıl etkiler yapacağını anlayabilmek için kedi mamalarını iyi okuyabilmeniz gerekir. Yani:

-Flavor (aroma) yazan paketlerde yazan aroma neyse o şeyin aromasının tespit edilebilir bir düzeyde olması yeterlidir. İçinde aroması yazan şeyin kendisi bulunmak zorunda değildir.

-With (ile) yazıyorsa ile o maddenin içindeki o şeyin miktarı yalnızca 3% tür.

-Formula ya da diner yazan bir pakette 25% o maddenin bulunması gerekmektedir.

-Bir mamanın üzerinde 95% yazıyorsa gerçekte o maddeden mamanın içerisinde en az 95% olmak zorundadır. Genellikle böyle mamalar konservedir.

 

*Hangi mama: Kedi mamalarının çoğunu ABD kökenli firmalar ürettiklerinden, bir kedi mamasının piyasaya sürelebilmesi için uyması gereken standartlar FDA,(us food and drug administration) ve AAFCO (association of american feed control officials) dir. Kedinize bir mama alırken bu standartlar tarafından belirlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

*Besin alerjisi: Alerji, bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı tepki vermesi olayıdır. Kedinize alacağınız mamaların içinde bulunan protein, karbonhidrat, koruyucu maddeler ve renklendirici maddeler alerjiye neden olabilir. Alerjinin genel olarak belirtisi kaşıntıdır.

 

*Zararlı yiyecekler: Bu konuda ilk olarak bilmeniz gereken kedinizle aynı metabolizmayı taşımıyorsunuz, sizin zevkle yediğiniz çikolata gibi birçok madde onlar için ölümcül olabilir. İşte kedinizi uzak tutmanız gerekenler listesi:

 

  • Alkollü içecekler
  • Avokado
  • Çikolata
  • Kahve
  • Soğan
  • Küflenmiş, ekşimiş ya da bozulmuş herhangi bir yiyecek.
DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber