FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 20 Temmuz 2015, Pazartesi 23:29 tarihinde eklendi. 448 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin’deki Yavaşlama Bankaları Vuruyor

Çin ekonomisinin büyüme hızındaki yavaşlama, bölgenin ticari finansmanına odaklanmış olan bankaları vurmaya başladı.
Çin’deki Yavaşlama Bankaları Vuruyor

Çin’in ekonomisindeki yavaşlama ile düşen emtia fiyatları Hong Kong ve Singapur bankalarını vuruyor. Çin’in devasa boyutlardaki ticaret finansmanı son 10 yıldır bu iki finans merkezinin bankaları için hızla artan bir gelir kapısı oldu.

 

Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne girdiği 2001 yılından bu yana bölge bankaların ticari kredilerden elde ettiği kar 10 kat arttı.

 

Çin Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, Hong Kong ve Singapur bankalarının sağladığı finansman geçtiğimiz yılın Haziran ayında 145 milyar doları buldu ve zirve yaptı.

 

Ancak son dönemde meydana gelen daralma, Oversea-Chinese Banking Corp. gibi Singapur bankalarını ve 19. yüzyıldan bu yana Asya ticaretinin finansmanında faaliyet gösteren Standard Chartered ve HSBC gibi bankaların karlarının düşeceği anlamına geliyor.

 

Resmi verilere göre, Hong Kong ve Singapur bankalarından alınan ticari krediler Nisan ayı sonunda üç aydır düşüş gösterdi ve 110.6 milyar dolara geriledi. Mayıs ayında 116 milyar dolara geldi.

 

Çin’in ithalat ve ihracatının toplam değeri Aralık ayındaki 405 milyar dolarlık zirve değerinden Haziran ayında 337 milyar dolara geriledi.

 

Son bir yıl içinde yüzde 50 gerileyen petrol fiyatı ile yüzde 22 gerileyen bakır fiyatları, Çin’in hammadde ithalatının dolar cinsinden değerini düşürdü.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber