FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 10 Ağustos 2015, Pazartesi 13:43 tarihinde eklendi. 538 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜPRAŞ’ın Karı 2 Katına Çıktı

Tüpraş’ın karı yüzde 98’e yükseldi.
TÜPRAŞ’ın Karı 2 Katına Çıktı Tüpraş’ın ikinci çeyrekte net karı yaklaşık 2 katına çıktı. Marjdaki iyileşme, artan talep ve yeni üretime başlayan fuel oil dönüşüm tesisinin de katkısıyla şirketin karı geçen yılın aynı döneminde 357.7 milyon liraydı. Bu yılın aynı döneminde yüzde 98,5 artışla 710,07 milyon lira oldu.

 

KAP’a gönderilen mali tablolara göre Tüpraş’ın satış geliri yüzde 10,4 arttı ve 10,6 milyar lira oldu.

 

Şirketin KAP’a gönderdiği açıklama şu şekilde;

 

"İkinci çeyrek dönemde rafineri bakım duruşları, düşük petrol fiyatının tüketimi desteklemesi ve özellikle ABD ve Asya'da ürün taleplerinin yükselmesiyle Akdeniz piyasasında petrol ürünleri fiyat rasyoları artmış ve ikinci çeyrek dönemde Akdeniz Rafineri Marjı geçen yılki 0.06 dolar/varil değerinden 4.88 dolar/varile, altı aylık dönemde ise 1.05 dolar/varil değerinden 6.23 dolar/varile yükselmiştir. 2014 ikinci çeyrek dönemde eksi 0.28 dolar/varil olan Tüpraş net rafineri marjı 7.51 dolar/varile, altı aylık dönemde ise 1.1 dolar/varil olan marj 6.23 dolar/varil seviyesine ulaşmıştır."

 

Açıklamaya göre, marjdaki iyileşme ve artan bölgesel talep paralelinde uygulanan optimizasyon programları ve üretime başlayan fuel oil dönüşüm tesisinin de olumlu katkısıyla ikinci çeyrek dönemde tam kapasite çalıştırılan Tüpraş'ta, ilk 6 aylık dönemdeki yüzde 94 ortalama kapasite kullanımı ile rekor kırıldı."

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber