FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 12 Ağustos 2015, Çarşamba 16:55 tarihinde eklendi. 1517 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jeneratör Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Jeneratörler; elektrik enerjisi bulunmayan alanlarda veya güç kesintisinin olmaması gereken kuruluşlarda kullanılmaktadır.
Jeneratör Nedir ve Çeşitleri Nelerdir? Mekanik enerjiti elektrik enerjisine çeviren makinalara jenaratör denir. Ayrıca bu makinalar, elektro magnetik kuvvetin oluşması prensibine göre çalışır. Elektrik motorlarında elektrik enerjisi hareket enerjisine dönüştürülürken, jeneraörlerde hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Jeneratörler, alternatif akım jeneratörü ve doğru akım jeneratörü olmak üzere iki çeşittir. Alternatif akım üreten makinalara alternatör ve doğru akım üreten makinalara ise dinoma denebilmektedir. 

Jeneratörler; elektriğin sıklıkla kesildiği alanlarda, elektrik enerjisi bulunmayan şantiye benzeri alanlarda, güç kesintisinin olmaması gereken hastane gibi kuruluşlarda, baz istasyonlarında, Tv vericisi alanlarında, şehir şebekesinden yararlanamayan inşaat alanlarında kullanılabilir. 

Alternatif Akım Jeneratörleri (AC)

Günümüzde elektrik enerjisinin büyük bir bölümü bu jeneratör tipleri ile sağlanır. Senkron jeneratörler olarak da bilinmektedir. Akımın yönü ve büyüklüğü sürekli olarak değişir, bu nedenle dalgalı akım olarak da adlandırıldığı görülür. Alternatif akım, bazı araçlar vasıtasıyla doğru akıma çevrilebilir. Ayrıca üzerinden geçtiği teli ısıtır. Alternatörlerde, elektrik motorlarında olduğu gibi tel çerçeve mevcuttur. Bu tel çerçeve bobin veya armatür olarak adlandırılır. Tel çerçevenin magnetik alan içerisinde döndürülmesi, indüksiyon akımında görüldüğü gibi tel çerçevenin içinden geçen magnetik kuvvet çizgilerinin sayısı sürekli olarak değişir. Bu nedenle yönü ve büyüklüğü sürekli olarak değişen bir akım oluşur. 

Doğru Akım Jeneratörleri (DC)

Bu akımın yönü ve büyüklüğü sürekli olarak değişmez ve sabitliği gözlemlenir. Kutupları sabittir ve bu akım da üzerinden geçtiği teli ısıtır. Bu akım türü, doğru akım jeneratörleri veya doğrultucu kullanılmış alterntif akım jeneratörleri vasıtasıyla oluşturulur. Bu tip jenenratörlere dinamo da denilebilmektedir. Alternatiften farklı olarak tel çerçevenin ucunda bulunan iki metal bilezik yerine yarım bilezikler bulunmasıdır. Doğru akımın üretilmesi zor ve pahalıdır. Bu nedenle genellikle doğrultucu yardımıyla alnternatif akımdan elde edilir. 

Jeneratör Tipleri ve Çeşitleri

Üç tip jeneratör vardır. Bunlar; Beşgen kutupu jeneratör, Manyeto hidrodinamik jeneraör ve Yüksek frekans jeneratörleridir. Beşgen kutuplu, direkt olarak doğru akım üreten tek makinadır. Manyeto hidrodinamik ise şu anda etkin olan bir tip değildir. Çünkü yüksek sıcaklık ve büyük miktarda potasyuma ihtiyaç duyar. Yüksek frekans jeneratörler oldukça kullanışlıdır. Elektrik aletinin ağırlığı ve ebatı önemli ise 60 Hertz'den yüksek frekanslar tercih edilir. 

Firmalar tarafından farklı jeneratör çeşitleri üretilir. Doğru akımın üretimi oldukça maliyetlidir. Bu nedenle firmalar alternatif akım üreten jeneratörlere ağırlık vermiştir. Elektrik üreten alternatif akım makinasına senkron jeneratörler de denilebilmektedir. Makinaların fiyatları ise çeşitlerine göre farklılık gösterir. 1 Fazlı, 2 Fazlı ve 3 Fazlı Jeneratör olmak üzere üç çeşit mevcuttur. 1 fazlı devrelerde yalnızca faz ve nötr uçlar bulunur. Ancak üç fazlı devrelerde R-S-T fazları vardır ve bunların arasındaki açı 120 derecedir. 

Jeneratör Kullanılmak İsteniyorsa;

Makinanın kurulacağı odanın duvarları, tabanı ve tavanı yangına 90 dakika boyunca dayanabilecek şekilde yapılmalıdır. Ayrıca konumlandırılması oldukça önemlidir. Bir yangın durumunda alternatif kaçış yollarını kapatmamasına ve serbets hareketi engellememesi gerekir. Jeneratörün yakıt deposunun yerleştireceği yerle ilgili de gerekli tedbirler alınmalıdır. 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber