FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 13 Ağustos 2015, Perşembe 11:22 tarihinde eklendi. 948 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel Yurt ve Devlet Yurdu Arasındaki Farklar

Özel yurtlar, devlet yurtları ve öğrencileri evlerine göre çok daha fazla avantaja sahiptir.
Özel Yurt ve Devlet Yurdu Arasındaki Farklar Üniveriteyi başka bir şehirde kazanan öğrenciler, yurt hayatı ile karşılaşırlar. Özel ve devlet yurdu arasında bazı farklar mevcuttur. Seçim yaparken akılda bulunması gereken bazı noktaları sizlerle paylaştık ve özel yurdun avantajlarını araştırdık. 

Özel Yurt ve Devlet Yurdu

-Devlet yurtlarında küçük ve demir kıyafet dolapları bulunur. Ancak özel yurtlarda daha geniş ve ahşap dolaplara sahip olunabilir. Bazı yurtların kalitesine ve işleyiş biçimine göre ayakkabılık gibi avantajlar da görülebilmektedir. Dolap faktörü, özellikle kız öğrenciler çin büyük bir önem taşır. Kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, havlular veya şampuan gibi bakım malzemeleri çoğunlukla küçük dolaplara sığmaz. Bu nedenle dağınık bir görünüm ve yaşam alanının kısıtlanması ile karşılaşılır.

 

-Devlet yurtlarında KYK damgalı çarşaflar ve yastık kılıfları kullanılır. Öğrencilerin kendi çarşaflarını sermesine izin verilmez. Ancak özel yurtlarda herkes kendi çarşafını veya yurdun kendisine ait normal çarşafları kullanabilir. 

 

-Devlet yurtlarında ranza sistemi kullanılır. Özel yurtlarda da ranza yataklar sıkça görülür ancak normal yataklı odaları veya kaç kişi ile kalacağınızı seçmeniz mümkündür. 

 

-Devlet yurtlarında halı kullanılmadığı için sürekli olarak terlik veya ayakkabı kullanmak gerekir. Özel yurtların bazılarında da bu durum geçerli olsa da bazı yurtlarda halı kaplama odalar sayesinde ev ortamı sağlanabilir.

 

-Devlet yurtlarının yemekhaneleri mevcuttur ve odalarda su ısıtıcısı gibi elektronik aletler bulundurulması yasaktır. Özel yurtların bazılarında öğrencilere mutfak temin edilir. Sürekli olarak çay, kahve veya su alabileceğiniz alanlar mevcuttur.

 

-Devlet yurtlarında kart okuma sistemi mevcuttur veson giriş saati 23.00 olarak belirlenmiş. Saate uymayan öğrenciler hakkında disiplin işlemi başlatılır. Özel yurtlarda da kart okuma sistemi mevcuttur, ancak giriş saatlerinde bazı esnemeler görülebilir. Bazı özel kız yurtlarında ise akşamları imza atma sistemi kullanılmaktadır. Özel izin veya evci izni gibi durumlarda ise öğrenciler giriş saatlerini belirleyebilir.

 

-Devlet yurtlarında daha sıkı bir yönetim hakimdir. Okul gibi olduğundan dolayı alkollü içecek bulundurmak ve alkol kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu yasaklar özel yurtlarda da mevcuttur. 

 

Özel yurtlar, devlet yurtlarına ve öğrenci evlerine nazaran çok daha avantajlıdır. Özel yurtlarda güvenlik, barınma, yemek, yıkanma gibi gereklilikler, yurt sahibi tarafından karşılanır. Güvenli ve disiplinli olmasına rağmen devlet yurtlarından daha rahat bir ortam vardır. Öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmesi, eğitimlerini de olumlu etkiler. Özel yurtlar,  yönetim şekline ve sahip olduğu avantajlara göre farklı fiyatlandırmalar uygularlar. Herkes kendi bütçesine uygun bir özel yurt bularak, rahat bir eğitim hayatı geçirebilir. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber