FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 21 Ağustos 2015, Cuma 15:41 tarihinde eklendi. 566 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayvanların Dünyası ve Bakımı

Evcil hayvanların sağlıklı ve mutlu yaşaması ise beslenmelerine, bakımlarına ve psikolojilerine dikkat etmek gerekir.
Hayvanların Dünyası ve Bakımı

Evcil hayvanlarımız, refah ve huzurdan asla taviz vermeyen, sevme sevilme zamanını, kendileri belirleyecek kadar özgürlük yanlısı, temiz, sessiz, nazik, sevecen arkadaşlarımızdır. Sistematik bir halde yetiştirilmeleri, neredeyse bin yıla dayanan bir geçmişe sahipler. Bu gizemli ve çekici canlıların psikolojileri hala tam olarak çözülebilmiş değil, bu can dostları için en kıymetli şeylerden biri, sahibi tarafından tanınması ve gereksinimlerini bilinmesidir.

 

Tüm tatlılıklarına rağmen, anlaşmazlığa uğradıklarında, pişmanlık ve suçluluk hissi içinde terk edilebilen, ya da başkalarına verilen, sokağa atılan bu şirin dostlarımızı düşünürsek, onları daha iyi tanımaya çalışıp, ona göre sahip olmanın önemi doğacaktır.

 

Evcil dostlarımızın hayatlarını dengeli, düzenli ve mutlu sürdürmesi, sağlıkla doğal davranışlarını devam ettirmesi tabiî ki mümkündür. Bu dostlarımızın özlerinin farkında olup, yapılarını değiştirmeye uğraşmadan, onları doğal hallerini, sıkıntıya sokup sorunlara sürüklemeyecek halde düzenlenmiş çözümlemeler ile pek tabiî sağlanılabilir. Evcil dostlarımızla kuracağımız sımsıkı bir dostluğun temellerini oluşturmak hiç de zor değil.

 

Evcil dostlarımız sevilme ve okşanma ile sakinleşir. Aksi takdirde biz insanlar gibi kaygı problemleri, duygusal anlamda çöküntüler yaşamaları çok doğaldır. Güzel davranışların yerine, onlara kötü davranışlar sergilenildiğinde, onunla birlikte yaşamanın keyfini süremez, lüksünden faydalanamazsınız.

 

Refah içinde, evcil bir dost ile yaşam sürdürmek istiyorsak, onlara hak ettiğinden fazla ilgi ve sevgi göstermeli, onlara yaşama hakkının, beklentilerinin, isteklerinin farkında olup onlara gereken saygıyı göstermeliyiz.!

 

 

Sevgi özen ister sözü ne kadar da doğru! Evcil dostlarımız sevgi ve ilgi konusunda doyumsuzlardır. Dostlarımız için ilgi; mama vermek, okşamak, birkaç sıcak söz değil, bazen biraz oyundur. Oyun çoğu dostumuz için ödüllenmedir. Hele ki oyun bitişinde, seveceği türde çerez veya oyuncak varsa, hem senin, hem onun için keyif alma noktası zirveye ulaşır.

 

EVCİL HAYVANLARDA BESLENME

 

Evlerimizde beslediğimiz evcil dostlarımızın sağlık içinde büyümesi için, yeterli ve dengeli olarak düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Doğru ve düzenli beslenme ile dostlarımız hem daha hayat dolu, enerjik olacaktır, hem de uzun yıllar boyu sağlıklı ve birlik içinde mutlu bir şekilde geçecektir.

 

Evde beslenen evcil dostlarımız dediğimizde aklımıza öncelikle kediler ve köpekler gelir.

 

Kedilerin ve köpeklerin beslenme ihtiyacı; Kedi ve köpeklerin vücudu da insanlar gibi vitamin E, vitamin D,  protein, vitamin A, yağ, kalsiyum, fosfor, sodyum gibi çeşitli maddelere gereksinim duyar. Bu gereksinimler karşılanmadığı takdirde çeşitli hastalıklara sebep veriyor. İdeal olan tüm bu gereksinimleri orantılı halde içeren mamalar kullanmak en uygunudur. Çiğ verilen sebzeler ve etler çeşitli parazit oluşumuna, fazla protein tüy dökülmesi ve deri hastalıklarına, kemikli beslemek sindirim zorluğundan dolayı sindirim sistemine zarr verebilir. Bu sebeple hazır mamaları tercih etmemiz yine en sağlıklısıdır.

 

Evde beslenen evcil dostlarımızdan en popülerlerinden biride kuştur.

 

Kuşların beslenmesi: Beslenme kuşlar için büyük derecede önem taşır. İyi tohumların, kuşun daha çok hoşuna giden, özellikle mamaların hazırlanışındaki hijyen, titizlik ve tazelik önemlidir. Tohumlardan bazıları serinletici, bazıları yağlı ve bazıları unludur. Bu tohumların oranları ihtiyaç doğrultusunda belirlenmelidir. Besleme konusunda bilinçsiz davranılması tabiî ki canlının bünyesinde değişik etki eder, bu gayet doğaldır. Bu nedenden dolayı tohumlar özenle hazırlanıp incelenmelidir, kuşa bilinçli bir şekilde verilmelidir.

 

Kuşun büyüyüp gelişmesi için vitamin mineraller büyük önem taşır. Dengeli düzenli beslenen kuşların hastalıklara karşı daha dirençli olduğu bilinmektedir.

 

A vitamini: Yumurtanın sarısında, balık yağında, portakal, muz gibi meyvelerde bulunur.

 

B vitamini: B1, B2, B6, B12 sebze ve meyvelerde, tohumlarda ve yumurta sarısında az miktarda bulunur.

 

C vitamini: Meyve, sebze ve tohumlarda bulunur.

 

D vitamini: Yumurta sarısı, balık yağında, ıspanak, lahana yaprağı, havuç gibi sebzelerde bulunur.

 

E vitamini: Marul, ıspanak ve kıvırcık salatada bulunur.

 

Yaşamın ve beslenmenin temelini oluşturan vitaminler yeterince alabilen kuşlar, sağlıklı, güçlü, dinç, renkli ve neşeli olmaları doğaldır. Fakat isteğe bağlı olarak hazır mama ve vitaminlerle besleyip kolaya kaçabilirsiniz!

 

Balıklar da, kedi köpek ve kuşlar gibi en çok tercih edilen hayvanlar arasında yer alır.

 

Balıkların beslenmesi; Balıklar genel olarak hem otçul hem de etçil olarak beslenir. Balığın doğru şekilde beslenmesi hem sağlığı açısından hem de görünüşü açısından önemlidir. Bu yüzden seçilen ana yem haricinde, balıklara farklı gıdalarda verilmeli. Ana yem olarak, çoğunlukla granül veya pul yemler kullanılır. Balığın sindirim problemleri yaşamaması adına yemleme işleminden önce yemi ıslatma suretiyle yumuşatabiliriz, bunu yapmazsak kuru yemler kabızlık yapabilir. Ayrıca bir ya da iki haftada olmak üzere haşlanmış sebzeler (bezelye, ıspanak, brokoli, salatalık vs.) ve canlı ya da dondurulmuş yemler (karides, kurtlar, solucanlar vs.) vermemiz, balık dostlarımızın sağlığı için gereklidir.

 

 

EVCİL HAYVANLARIN EĞİTİMİ

 

Bir kedi veya köpek yavrusunun, doğru sonuç verecek bir itaat öğrenimi ne zaman başlar, bu konuda yanıt vermek pek kolay değildir. Yavrucuklar anne rahmini tek ettiği andan itibaren yeni dünyayı tanımaya çalışır aynı bebekler gibi. Ancak, bir yavrunun dikkat toplama kabiliyeti henüz gelişme aşamasında olduğundan dolayı yetersiz kalır. Erken yaşta verilen eğitimler hem dostlarımız hem de bizim için kaygı, sinir, stres kaynağıdır. Bizler dostumuzun neden öğrenmediğini anlamaya çalışırken o daha az önce ne yaptığını hatırlamıyor, sizin ondan neler beklediğinizi merak ediyor. Bu sebeple eğitime başlamadan önce biraz büyüyüp bizleri az çok algılayabilecek hale gelmesini beklemeliyiz.

 

DOSTLARIMIZIN ALTINCI HİSSİ VAR MI?

 

Bu konu hakkında bir çok hikaye bulunmakta, ancak bilim buna henüz açıklık getirmedi. Dostlarımızın bu hikayelerini açıklayabilen bir sonuç elde edilememiş olsa da, bilim adamları da bu hikayeleri önemsiyor. Bazı bilim adamları deprem ve tsunamilerin farkına varan canlıların elektro manyetik dalgaları hissedebilmesinden dolayı olduğunu söylerken bazı bilim adamları ise bunu enfraruj algılama yetileri sayesinde önceden hissedebilme kabiliyetlerinin olduğunu savunuyor. Fakat yinede ne olduğunu ispat etmek çok zor…

 

 

Dostlarımızın çeşitli doğal afetlerde bizlerden farklı şeyler hissettikleri kesin. Ancak henüz onları erken uyarı sistemi olarak kullanmamız ne yazık ki mümkün değil.

 

EVCİL HAYVANLARA İLK YARDIM

 

Yaralanmış ya da aniden hastalanmış olan dostlarımıza, nasıl yardım edeceğimizi bilmemiz gerekir. Böyle durumda sakin olmak, en önemlisidir. Heyecanlı birisi doğru bildiğini yanlış yapabilir, doğru bilinenleri yanlış yapmamak için sakin kalıp soğuk kanlılığımızı korumamız en sağlıklısıdır.

 

Kaza yeri, neyden dolayı yaralandığı, var olan ilkyardım malzemeleri, dostumuzun yaşı ve ağırlığı, o anki sağlık durumu, en son ne yediği, uygulayacağın yardım önemli unsurlardır.

 

İlk olarak onun kulaklarını, burnunu, göbeğini, sırtını, ayaklarını, gözlerini, vücut sıcaklığını kontrol etmeli. Dostumuza daha fazla zarar görmemesi için onu sakinleştirmeli ve korumalıyız. Vücut ısısı yüksekse düşürmeli, düşükse yükseltmeli. Kanaması varsa durdurmalıyız. Yanındaki insanlardan yardım isteyip görülen anormallikleri not almalıyız. Zira kliniğe ulaştığımızda unutmuş olabiliriz.

 

 

Ulaşabileceğin hekimden ilkyardım bilgileri alıp müdahele etmeliyiz. Ardından en yakın kliniğe götürmeliyiz dostumuzu. UNUTMAYIN SOĞUKKANLI OLMAK ÖNEMLİ!!

 

HAYVAN BARINAKLARI

 

 

Dostlarımızı yetiştirdiğimiz yerler gibi temiz olmalıdır havyan barınakları. Bol güneş ve ışık almalıdır. Yerleri temiz ve kuru olmalıdır. Barınakların genişliği, yemlikleri, hayvan sayısına uygun olmalıdır. Sık sık temizlenmeli ve steril olmalıdır. 

  • MAMA HAZIRLIK
    Katıldığın Destek Programı’na göre mamalar HeyLove tarafından özenle üretilir. Üretilen mamalar yola çıkmak için hazırlanır. SERTİFİKA Barınaklara yapılan destek programı tamamlandığında, HeyLove tarafından destek verenler için hazırlanmış özel ‘Melek’ sertifikasına sahip olursun. MUTLU SON HeyLove bugüne kadar, 10.000 Kg mamayı ihtiyaç sahibi barınaklara ulaştırdı. Bu mutlu sonda olmak seninde hakkın.
  • Köpek Maması : Köpekleriniz evlerinde aynı ortamı paylaştığınız ve birçoğumuz için bir evlat kadar sevdiğimiz canlılardır. Hayvan severler tarafından birçok köpek sahiplenilir. Ancak köpek sahiplenme imkanı olmayanlar barınaklarda hayvanlara destek olabilme imkânını yakalar. Genellikle Anadolu'da her evin bahçesinde birkaç köpek bulunur ve bu köpekler için sahiplerinin pişirdiği mama ve kemik ile beslenirler. Apartman dairelerinde büyütülen köpekler ise diğerleri gibi özgür kalamadıkları için sindirim ve boşaltım sistemlerinin düzenli çalışması da gerekir. Bu durum düşünülerek kavanoz ya da kuru köpek mamaları ile beslenirler. Hangi marka köpek maması olursa olsun önemli olan bu mamanın içeriğindeki besinlerin hayvanın sağlıklı yaşayabilmesi için yeterli olup olmadığı ve doğal içerikten oluşup oluşmamasıdır. Sizler de halen köpeğiniz için en iyi köpek mamasını arıyorsanız heylove markasını deneyin ve sizlere sunmuş olduğumuz ideal fiyatlardan yararlanın. Heylove köpek maması köpekleriniz için ideal olan Omega 3 ve Omega 6 açısından zengindir. Üstelik sosyal sorumluluk projelerine destek vermenizi de sağlayan kaliteli bir mama markasıdır.
DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber