FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 18 Eylül 2015, Cuma 16:58 tarihinde eklendi. 580 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ticaretin Elektronik Devri

Ticaretin Elektronik Devri olan E-ticaret İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik platformda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da e-ticaret olarak isimlendiriliyor. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılması olarakta açıklanabilir. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla olur.
Ticaretin Elektronik Devri Elektronik ticaret (e-ticaret); İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkmıştır, ticaretin elektronik platformda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da e-ticaret olarak isimlendirilir. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılması olarakta açıklayabiliriz. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla olur. Reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslim olmak üzere üç aşamadan oluşur.

 

İnternet kullanımının artması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkili bir yol haline gelmesini sağlamıştır. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilme isteği ile, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak doğmuştur.

Yeni ekonominin var oluşuyla dünya ekonomisinde rekabet gözle görülür hale gelmiştir. Geleneksel pazarlama yöntemleri ve internet olanaklarını birleştiren kurum ve kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmekten ziyade, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını yakalayabiliyorlar.

Eskiden birçok kurum ve kuruluş; televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine bulmaya çalışırken, bugün bunlardan daha etkin ve ölçülebilir olan internet üzerinden reklamcılık kullanılıyor. Geçmişte hedef kitlesine kısıtlı yollarla ulaşabilen şirketler, bugün 60’ı bulabilecek farklı niteliğe sahip e-pazarlama yöntemiyle daha çok müşteriye daha hızlı ulaşabiliyor. Üstelik bu yöntemler ya tümüyle ücretsiz ya da oldukça düşük bütçeyle halledilebilecek durumda.

Elektronik ticaretin araçlarını, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran her türlü teknolojik ürünler olarak düşünebiliriz. Elektronik Veri Değişimi Sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), internet) ticaret yapan iki kurum veya kuruluş arasında, insan olmadan bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistemdir ve elektronik ticarette önemli bir araçtır. E-ticaret açısından en etkin araç olarak kabul edilen yeni internet teknolojileri olan ses, görüntü ve yazılı metni aynı anda ve daha hızlı, güvenli bir şekilde ilettiğinden, internet üzerinden yapılan bu işlemlerin maliyeti diğer araçlara göre oldukça düşüktür.

 

Geçmişte kapalı bilgisayar ağları üzerinden gerçekleşen elektronik ticaret uygulamaları, güvenli olmakla birlikte maliyeti oldukça yüksek sistemlerdi. Günümüzde, açık bilgisayar ağı olan internet, elektronik ticaret için çok daha uygun bir yapıya sahiptir. İnternet aracılığıyla, artık kapalı altyapıdan açık altyapıya geçerek küreselleşen ağların getireceği avantajlardan yararlanılmaktadır. Bu da, ağırlıklı olarak KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin) dünya ticaretinde daha fazla yer almalarına imkân sağlar. E-ticaret, özellikle KOBİ´ler için çok uygun bir ticaret biçmidir. E-ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlar. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arzu edilen ürünler hakkında bilgi almalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkân sağlar. 

E-ticaret ülkelerin tüm ticari sorunlarını çözemez. E-ticaret konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan ülkeler ilk aşamada interneti sadece reklam veya pazar araştırması amacıyla kullanabilirler.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber