FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 27 Ekim 2015, Salı 10:59 tarihinde eklendi. 663 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Hizmet sektörü güven endeksi ekimde yüzde 0,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 artmış halde, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 0,5 azalmış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ekim ayına dair sektörel güven endekslerini yayımladı.
Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Hizmet sektörü güven endeksi ekimde yüzde 0,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 artmış halde, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 0,5 azalmış durumda.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ekim ayına dair sektörel güven endekslerini yayımladı.

 

Buna göre, Eylülde 97,54 olan hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 0,1 arttı ve Ekimde 97,63 değerine ulaştı.

 

Hizmet sektörü güven endeksindeki meydana gelen artış, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan ilginin artacağını düşünen girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandığı da açıklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyiye gittiğini düşünen girişim yöneticisi sayısı ise düştü.

 

Hizmet sektöründe geçen aya göre hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,3 artarken, iş durumu endeksi yüzde 0,8 geriledi.

 

Perakendede güven arttı

 

Mevsim etkilerinden arındırılan perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 artışla sonuçlandı.

 

Eylülde 96,27 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ekimde 98,68 değerine yükselişte bulundu. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki yükselişi, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandığı açıklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

 

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1,9 ve iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 7,4 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,8 düşüş yaşadı.

 

İnşaat sektörü güven endeksi azaldı

 

Mevsim etkilerinden arındırılan inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,5 azaldı. Geçen ay 80,42 olan inşaat sektörü güven endeksi, Şubatta 80,02 değerine düştü.

 

İnşaat sektörü güven endeksindeki düşüş alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı açıklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise artışla sonuçlandı.

 

İnşaat sektöründe geçen aya göre alınan kayıt edilen siparişlerin mevcut düzey endeksi yüzde 4,4 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise yüzde 2,1 artış gösterdi.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber