FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 02 Aralık 2015, Çarşamba 12:29 tarihinde eklendi. 465 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

187 Ülkeye İhracaat

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz: "İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer alıyor." dedi!
187 Ülkeye İhracaat GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz: "İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer alıyor." dedi!

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, güneydoğu bölgesinden 187 ülkeye ihracat yapıldığı hususunda açıklama yaptı .

Sayın Çıkmaz, yaptığı bu yazılı açıklamada, bu yılın ocak-kasım döneminde bölgeden 7 milyar 800 milyon dolarlık ihracat yapıldığını dile getirdi.

İhracatın, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,7 oranında azaldığını da dile getiren Çıkmaz, "Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına da 591 milyon 196 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 5,9'luk düşüşle 8 milyar 391 milyon 341 bin dolar oldu" dedi.

 

% 60 PAY İLE İLK SIRADA


Bölge olarak 187 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Çıkmaz, "İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer alıyor. Ortadoğu'yu ise Avrupa Birliği ve Afrika ülkeleri izliyor. Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Libya ve Belçika, bölge ihracatında ilk sıralarda yer alıyor" şeklinde değerlendirdi...

 

Çıkmaz, bölgeden en çok halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, plastik ve mamulleri, bitkisel yağlar, dış giyim, demir çelik mamulleri ile ağaç ve orman ürünleri ihracatı gerçekleştiğinin üzerinde özenle durdu...

BÖLGENİN LOKOMOTİFİ GAZİANTEP


Bölgedeki illerden Gaziantep'in en fazla ihracat yapan iller sıralamasındaki yerini koruduğunu belirten Çıkmaz, şunları dile getirdi:

 

"Bölgemizin lokomotif ili Gaziantep, 2015 yılı ocak-kasım döneminde 5 milyar 770 milyon 717 bin dolarlık ihracatla, Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korudu. Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller, ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir."

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber