FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 15 Aralık 2015, Salı 15:00 tarihinde eklendi. 505 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evlilik Terapistine Neden Gidilmeli?

Evli çiftler, aralarındaki sorunları halledemeyecek durumda olduklarında birbirlerini yıpratmamak ve sorunlarına sağlıklı bir çözüm bulmak için evlilik terapistlerinden destek almalıdırlar.
Evlilik Terapistine Neden Gidilmeli? Evli çiftler iş hayatının veya sosyal hayatın içerisindeki sorunları birbirlerine yansıtabilirler. Bu nedenle zaman zaman birbirlerini anlamakta zorlanır veya bu durumu reddederler. Evlilik terapisti de tam bu noktada devreye girer ve evlilikle sonuçlanmış güzel bir ilişkinin daha sağlıklı ve huzurlu olması için aile bireylerine yardımcı olurlar. Terapistler; medyanın, yorucu iş hayatının, internet bağımlılığının veya bireysel sorunların çiftler arasında yarattığı sorunların nedenlerini bulma ve bu sorunları çözüme kavuşturma açısından yardımcı olurlar. 

 

Aile ortamı ve evlilik, insanın huzuru ve ruhsal sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle evliliklerle meydana gelen sorunlar çözülemiyorsai evlilik terapistlerine başvurmakta fayda vardır. Tıpkı çocukların ruhsal sorunlarında pedagoglardan alınan yardımlar gibi evliliğin sorunlarında da tıp dünyasından yardım almak önemli bir adım olacaktır. Özellikle evliliğin "cicim ayları" olarak tabir edilen dönemi sona erdiğinde ve heyecan yerini alışkanlıklara bıraktığında çiftler beraber yaşamak için bazı becerilere sahip olmak zorunda kalırlar. Biten evliliklerin birçoğu da bu becerilerden yoksun olunmasından dolayı kaynaklanır. Bir evliliği kurtarmak için çiftlerin karşılıklı olarak çaba göstermesi ve birlikte hareket ederek sorunlarını mantıklı bir şekilde ele alması gerekir. İnsanlar yaşadıkları sorunlara genellikle kendi taraflarından baktıkları için üçüncü bir kişinin ve bu konuda uzman bir doktorun evliliğe yardım etmesi ve sorunları objektif bir şekilde değerlendirerek çözüm yolları sunması da evliliğin kurtulmasını sağlayabilir. 

 

EVLİLİKTEKİ PROBLEMLERİN ÇÖZÜMLESİ İÇİN NE YAPILMASI GEREKİR?

 

Evliliklerde sürekli problem yaşanması ve insanların bu duruma alışması, sorunlar için önlem alınmasını geciktirir hatta engeller. Çevreden veya ailelerden yardım alınmaması da sorunun çözümünü geciktirir. Uzun süren sorunlar evin içerisinde mutsuzluk, bıkkınlık ve çaresizlik hissi yaratır. Bu nedenle yardım almak için erken davranılması ve sorunlar fark edildiğinde ve çözüm bulunamadığında uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Bu konuda da İstanbul psikolog alanında başarılı çalışmalara imza atmış olan Therapica Psikoterapi Merkezi öneriler arasındadır. 

 

Yapılan araştırmalar sonucunda mutlu çiftlerin, tartışma sırasında aklına gelen her cümleyi kullanmayan ve hassas konulardaki kırıcı fikirlerini kendine saklayan çiftler olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle sarf edilen sözler seçilmeli ve insan aklından geçen her cümleyi saygısızca eşine yöneltmemelidir. Tartışmalar sırasında ise karşı tarafı suçlamak yerine çözüm arayan konuşmalar, çok daha sağlıklı bir ilişki kurulmasını sağlar. Mutlu bir evlilik için eşlerin birbirlerinin fikirlerine önem vermesi ve etkilenmeye açık olması gerekir. Eğer planlar değiştirilebilir nitelikteyse eşler birbirleri için bazı fedakarlıklardan kaçınmamalıdır. Şiddet ve hakaret içeren sözlerin ve tavırların kabul edilmesi, kısa vadede sorunu çözmüş gibi gösterebilir ancak uzun vadede büyük bir sorun haline gelecektir. Bu nedenle bu tür davranışlara karşı tepkiler belli edilmeli ve ilişkinin başında konuşulmalıdır. 

 

Tartışmaları sonlandırmak ve kırgınlıkları tamir edebilmek için bir beceri gerekmektedir. Alevlenecek bir tartışma sırasında 20 dakikalık bir ara iki tarafın da sakinleşmesini sağlayacaktır. Espri anlayışları ve konuyu değiştirme becerisi de devreye girmelidir. Problem tekrar ele alındığında çiftler birbirini suçlamak yerine aynı takımda olduklarını belli edici tavırlar sergilemeliler. Ayrıca pozitif durumlara da odaklanmak, başarılı bir yöntem olacaktır. 

 

Evlilik terapisi ve diğer piskoloijk tedaviler için İstanbul'da Therapica Psikoterapi Merkezi önerilmektedir. 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber