FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 22 Ocak 2016, Cuma 16:53 tarihinde eklendi. 463 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Web Tasarımı Konusunda 7 Pratik Tavsiye

Web tasarımı tam bir sanattır. Bunu kanıtlayabileceğimiz onlarca güzel ve ilham verici web sitesi bulabiliriz. Ama bir sanat da olsa sıfırdan web tasarımı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok farklı noktalar vardır.
Web Tasarımı Konusunda 7 Pratik Tavsiye

Web tasarımı tam bir sanattır. Bunu kanıtlayabileceğimiz onlarca güzel ve ilham verici web sitesi bulabiliriz. Ama bir sanat da olsa sıfırdan web tasarımı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok farklı noktalar vardır.

Elbette bir web sitesi görsel olarak çekici olmalıdır ve görsel tasarım aracılığıyla sunulabilecek birçok unsur vardır. Ancak sitenizin görselliğine şekil vermeden önce de belirlemeniz gereken farklı unsurlar vardır. Aşağıda sizlerle daha iyi ve zengin web siteleri tasarlayabilmeniz için çeşitli pratik tavsiyeler paylaşıyoruz. Bazıları kulağınıza tanıdık gelebilecek olsa da bu hala birçoklarının bu unsurları gözden kaçırdığı gerçeğini de değiştirmiyor.

Öncelikle ilham almak için çevrenize bakının

İlham almadan önce asla hiçbir projeye başlamayın. Profesyonel tasarımcıların sürekli kullandıkları çeşitli ilham kaynakları ve teknikleri vardır. Nereden iham alacağınızdan emin değilseniz Behance, Dribble gibi sitelere ve oradaki çeşitli çalışmalara göz atabilirsiniz.

Diğer uzmanların fikirlerini alın

Web tasarımı sadece görsel bir tasarım olmanın çok ötesinde bir şeydir. İyi bir bilgi altyapısı, kullanışlılık standartlarını karşılayabilme, arama motorları için uyumlaştırma ve kullanıcılarla etkileşime açık olma gibi çok farklı gereklilikleri içinde barındırır. Kimse sizden bu konularda bir ‘eksper’ olmanızı bekleyemez. Bu yüzden iyi bir web sitesine sahip olmak için çevrenizdeki uzmanlara danışmak ve onların da fikirlerini öğrenmekten çekinmeyin.

Hedef Grubunuzu Tanıyın

Nihayetinde sitenizi belli bir insan kitlesi kullanacak, onlar için ve onlarla ilgili belli hedeflere ulaşmak için site oluşturuyorsunuz.  O yüzden bu hedeflerin neler olduğunu ve bu hedefe yönelik kitlenizin kimlerden oluştuğunu iyi bilmelisiniz.

Çevrimdışı başlayın

Elbette web tasarımı konusunda herkesin kendine göre çalışma stilleri vardır. Ancak yine de size tavsiyemiz her zaman bir tasarıma bir parça kağıt ve kalemle başlamanız, ya da beyaz tahta vb. “silinebilecek” herhangi bir şeyle. Böylece kafanızdaki tasarımları çok daha hızlı önünüze dökebilir, önemli noktaları daha kolay öne çıkarabilirsiniz.

İlk Önce İşlevselliğe Odaklanın

Tasarımınıza başladığınız zaman ilk olarak görüntü ve hislere değil, işlevselliği düşünün. İlk önce neyin önemli olduğu, insanların hangi özellikleri arayacakları ve onları nerede bulmayı umdukları gibi önemli ayrıntıları dikkate alın.

Basit Tutun

Gerçek tasarıma geçtiğiniz zaman, içeriğinizi kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayacak şekilde renkleri, şekilleri, boşlukları ve görselleri nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Web sitenizin temel amacına uygun bir basitlik seviyesi belirlemeye çalışın.

Ara Verin

Bazı anlar herşey yolunda gidebilir, işler arkası arkasına ve mantıkla devam edebilirken, bazı zamanlar da tıkanıp kalabilirsiniz ve ne yapacağınızdan emin olamayabilirsiniz. Her halükarda molalar vermeye bakın. Ne yaptığınız çok önemli değil, tamamen size kalmış, yürüyüş yapın, bir film izleyin, arkadaşlarınızla bir yerlerde kahve için ya da her neyse.. Bu size kafanızı toplama ve belki de yeni fikirler edinmek için fırsatlar verecektir.

 

Web tasarımı konusunda uzmanlarla çalışarak kafam rahat etsin diyen onlarca firmaya profesyonel kadrosuyla yardım eden NS Reklam web dünyasına güzel web siteleri kazandırmaya devam ediyor. Siz de kaliteli, etkili ve işinize yarayacak, sizi hedeflerinize götürecek bir web tasarımı peşindeyseniz NS Reklamın profesyonel yaklaşımına kulak vermek isteyeceksinizdir. Onlar da sizi bu adreste bekliyor olacaklar.

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber