FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 08 Mart 2016, Salı 12:04 tarihinde eklendi. 481 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GAZETECİLİK SEKTÖRÜ İNTERNET ORTAMINDA

İnternet haberciliği sürekli olarak gelişmektedir. Geleneksel haberciliği bir köşede bırakan bu sistemde, insanlar çok daha hızlı ve kolay bir şekilde haber alabilmektedirler.
GAZETECİLİK SEKTÖRÜ İNTERNET ORTAMINDA

Son zamanlarda teknolojik gelişmelerden dolayı, tüm sektörlerde bazı değişim ve gelişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler arasında birçok faaliyetin elektronik ortama aktarılması vardır. Bunlar arasında gazetecilik sektörü de yer almaktadır. Halkın haber alma anlayışı, teknolojik gelişmelerle tamamen değişmiştir. Özellikle kısa süre içinde bütün olaylardan haberdar olmak, insanların başlıca özgürlükleri ve hakları haline gelmiştir. Bilinçli kişiler de bu haklarını sonuna kadar kullanmak isterler.

 

SEKTÖRDEKİ TEKNOLOJİK DEĞİŞİM

 

Teknolojik gelişimler, medya alanında küresel boyutta ciddi bir değişim oluşturmuştur. Bilgi paylaşımı ve etkileşim süreçlerinin tamamının merkezinde internet vardır. Sayısal verilerden meydana gelen internet, geleneksel haberciliğe de büyük bir darbe indirmiş sayılır. Çünkü multimedya haber faaliyetlerinin tamamı somut bir halde internet ortamında yer alabilir. Yalnızca bilginin dağıtımında değil; bilgiye ulaşmada, bilgiyi bulmada, bilgiyi dağıtmada ve bilginin kamuoyu üzerinde etki sağlamasında teknolojik gelişim yani internet ön plandadır.

 

DAHA HIZLI VE DAHA KISA BİR MEDYA ANLAYIŞI

 

İletişim teknolojilerindeki bu büyük değişimlerle yetişen nesil ise internetten günlük hayatta vazgeçemez ve her türlü hizmeti bu ortam üzerinden almayı dileyen bir hal almıştır. Yazıların, seslerin, fotoğrafların ve videoların ayrı ayrı olarak veya birlikte bütün oluşturması ve kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaşması, gazetecilik sektörüne büyük bir adım attırmıştır. Haber almak, neredeyse “anında” bir duruma gelmiştir. Daha kısa sürede daha az maliyetli bir hizmet sağlanır. Bu yolla verilen mesajlar veya haberler, kitleler üzerinde daha büyük etki uyandırır. İnsanlar önceki gün olan bir hadiseye tepki vermek istemezken, o anda gerçekleşen bir hadise karşısında birlik olabilirler. Bu nedenle kamuoyunun oluşturulmasında da büyük rolü vardır.

 

İNTERNET HABERCİLİĞİNDE YENİ SOLUK

 

 

Geleneksel medyanın yavaş yavaş yok olmasıyla beraber internet haberciliği olarak adlandırılan siteler de meydana gelmiştir. Bu siteler, insanların kısa süre içinde gündemden haberdar olmalarının yanında, son dakika haberleri, magazin haberleri, ekonomi haberleri, kültür sanat haberleri ve daha nicelerini okuyuculara sunabilirler. Ancak bu işi tarafsız ve kaliteli bir şekilde icra eden internet platformlarından faydalanmak gerekir. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber