FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 08 Mart 2016, Salı 12:20 tarihinde eklendi. 691 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş Güvenliği Alanında Yapılması Gerekenler

İş güvenliği alanında en önemli malzemelerden bir tanesi ikaz yeleğidir. Ayrıca sağlık, itfaiye, trafik polisi ekipleri de bu yeleklerden kullanarak daha sağlıklı hizmetler sunabilmektedirler.
İş Güvenliği Alanında Yapılması Gerekenler

İş güvenliği, oldukça ciddi bir meseledir. Kanunla da düzenlenen birçok aşaması mevcuttur. İş güvenliğine önem veren şirketler ve çalışanlar sayesinde, ölüm ve yaralanmalar en aza indirilebilmektedir. Bunların yanında çalışma ortamını ve aşamalarını daha güvenli ve verimli kılmaktadır. 

Kanunla düzenlenen aşamalarda ise iş verenler bazı konularda uyarılmıştır. Öncelikle iş yerlerinde risk değerlendirmeleri yapılmalıdır. Bunun yanında; acil eylem planı, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, ilkyardım eğitimi, tehlikeli işlerde çalışanlara mesleki eğitim gibi aşamalar mevcuttur. Ayrıca şantiye gibi alanlarda çalışanların ikaz yeleği ve baret kullanılması gerekir. Çalışanların gündüz veya gece daha iyi fark edilmesi ve başlarına gelebilecek sert cisimlerden kalıcı yara almadan kurtulabilmesi için bu tür önlemlerin de alınması gerekmektedir.

 

REFLEKTÖRLÜ YELEK NE İŞE YARAR?

 

İnsanlarda çoğunlukla bazı malzemelerin işe yaramadığı ile ilgili kanı vardır. Özellikle iş güvenliği mevzuatında dahi yer alan ikaz yelekleri bir diğer adıyla reflektörlü yelekler, tehlikeli durumlarda büyük kurtarıcı olabilir. Çünkü karanlık ortamlarda üzerinde bulunan aydınlatıcılarla fark edilmeyi sağlayan bu yelekler, sarı veya turuncu parlak renkleri sayesinde de gündüz fark edilmeyi kolaylaştırırlar. Yalnızca şantiye alanları gibi çalışma ortamlarında değil, trafik polislerinde, acil yardım ekiplerinde veya itfaiye ekiplerinde kullanılabilen bu yeleklerin hayati önemleri mevcuttur. Her ne kadar işe yaramadığı düşünülse de, bu yeleğin kullanılmadığı ortamlarda birçok kaza ölüm ve yaralanma ile sonuçlanmış, kötü durumlar ortaya çıkmıştır.

 

İş güvenliğinde kullanılması gereken nadir örneklerden bir tanesi de ikaz yeleğidir.

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber