FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 30 Mayıs 2016, Pazartesi 14:23 tarihinde eklendi. 459 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diş hassasiyeti nedir kimlerde ve neden olur?

Zaman zaman insanlarda ciddi diş problemleri görmek mümkündür. Bu problemler arasında diş hassasiyeti de yer almaktadır.
Diş hassasiyeti nedir kimlerde ve neden olur?

Merhabalar, diş hassasiyeti nedir kimlerde ve neden olur konumuz; ağzımıza aldığımız sıcak, soğuk, şekerli, kola, soda gibi asitli ve ekşi gıdalar sonucun da diş eti çizgisinin altında kalan kısımda açığa çıkan dişimizde gördüğümüz ani tepki ve sızlamalar diş sinirlerimizi uyarması sonucunda hissetmiş olduğumuz acıya diş hassasiyeti denilmektedir.

Çok çeşitli sebepleri vardır ve günümüzde çok karşılaştığımız rahatsızlıklardan birisidir.
Diş hassasiyeti kimler de ve ne sebepler den dolayı olmaktadır. En çok karşılaştığımız sebep diş etlerinin çekilmesi sonucunda minenin rezorpsiyona uğramasından kaynaklanmaktadır. Yanlış fırçalama sonucu dişler de meydana gelen aşınmalar da, hassasiyetin ana sebeplerin den birisidir. Ağızdaki eski dolgular, çürükler, kırıklar, ve özellikle içmiş olduğunuz kola, soda, gazoz gibi asitli içecekler dişler de hassasiyete sebep olmaktadır. Ortadontik bozukluklar gördüğümüz sebepler den birisidir. Özellikle sert fırçalama, yanlış fırçalama, uzun süre aynı yönde düz fırçalama, dişlerde ciddi hasarlara yol açmaktadır ve hassasiyete sebep olmakta dır. Günümüzün hastalığı dediğimiz streste, diş sıkmaları çok sık rastlanmakta dır. Diş sıkma sonucun dada ciddi anlam da diş hassasiyeti meydana gelmektedir. Birde son zamanlarda kesinlikle benim önermeme rağmen çoğu klinikte diş temizleme dedikleri mineleri kazıma olayı da büyük etki yapıyor. Dişlerinizin beyaz gözükmesi uğruna büyük bir acı çekiyorsunuz ve kesinlikle, ne sıcak su içebiliyorsunuz, nede soğuk su içebiliyorsunuz, dişleriniz en ufak bir farklılıkta size acı veriyor.

Peki Diş Hassasiyeti tedavisi nedir, nasıl olur? Öncelikle sebebe yönelik bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Bunun için özel olarak seçmiş olduğunuz Hekiminizle sebebini ortaya çıkardıktan sonra, eğer ortodontik bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, düzgün bir ortodontik tedavi, yanlış fırçalamaktan kaynaklanıyorsa, fırçalama tekniğinin öğretilmesi dişlere zarar vermemesi için yumuşak bir fırça kullanılması ve nazikçe fırçalanması, ağız hijyeninin düzgün bir şekilde düzeltilmesi, dolguların, çürüklerin giderilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman hekim tarafından ağza florürlü jeller uygulanmaktadır. Ve Florürlü diş macunları önerilmektedir. Diş hassasiyeti göz ardı edilip önemsenmediği taktirde ağızınızda çok daha kötü yaralar çıkmasına sebebiyet verebilir.

 

Daha fazla bilgi için http://www.moderntip.com.tr/agiz-ve-dis-sagligi/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber