FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 02 Haziran 2016, Perşembe 17:11 tarihinde eklendi. 443 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haberlerinizi Nereden Takip Ediyorsunuz?

Günümüzde haberlerin büyük çoğunluğu internet üzerinden takip edilmektedir. Ancak bu takip sırasında birçok faktöre dikkat edilmesi gerekir.
Haberlerinizi Nereden Takip Ediyorsunuz?

İnsanlar, günlük hayatlarında birçok haberi internet üzerinden takip etmektedirler. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve akıllı cep telefonlarının üstün özelliklere sahip olması; her türlü haberin internet üzerinden kolayca alınabilmesini sağlamaktadır. Hem Türkiye hem dünya gündemindeki son dakika haberleri, sosyal medya platformlarında ve internet haberciliği yapan haber sitelerinde kısa süre içerisinde yayılmaktadır. Bu nedenle bir haberin gazeteden veya akşam saatlerinde ana haber bültenlerinden öğrenilmesi günümüzde çok fazla azalmış bir alışkanlıktır. Bu nedenle gazeteler satışlarının artırılması için magazin, bulmaca gibi ekler vermekte; ana haber bültenlerinde de sürede kısaltmaya ve daha eğlence video ve haberlerle bülteni renklendirmeye gidilmiştir. Ancak internet çağının en önemli getirisinin hız olduğu düşünülürse, sabah olan bir hadise internet ortamındaki herkes tarafından bilinmekte ve paylaşılmaktadır. Bu nedenle bu tür bir haberin ertesi günkü gazeteden öğrenilmesi veya akşam haber bültenlerinden takip edilmesi gereksiz görülmektedir. Ancak akıllı cep telefonu kullanmayanlar veya internette vakit geçirmeyenler, birçok haberi bu yolla takip etmeye devam etmektedir. Giderek gazeteciliğin bitme noktasına gelmesi de gelecek nesillerde bu tür bir alışkanlığın olmayacağının bilinmesidir.

 

İnsanlar haberleri internet üzerinden takip ederken birçok yanıltıcı site veya hesap ile karşılaşmaktadır. Öncelikle bir haberin birçok farklı kaynaktan okunulması gerekmektedir. Bunun yanında Türkiye’de senelerdir gazetecilik sektöründe faaliyet gösteren önemli isimlerin veya gazetelerin hesaplarındaki haberlere daha fazla itibar edilmesi gerekir. Sözcü, Milliyet, Hürriyet vb. gazeteler internet sayfaları üzerinden gazeteciliklerini etkili bir şekilde devam ettirmektedir. Bu sitelerin kendi platformlarından da haber takibi yapılabilir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren haber ajanslarının yani Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı gibi kuruluşların kendi internet siteleri veya sosyal medya platformlarından da takip gerçekleştirmek mümkündür. Bunların dışında gazetecilikle ilgisi bulunmayan sosyal hesaplardan haber takibinin yapılması, yanıltıcı bir durumla karşılaşılmasına neden olabilir. Okunan bir yazıya inanılmadan önce o yazının araştırılması ve farklı kaynaklardan ele alınması, insanların doğru şekilde bilgi sahibi olmasını sağlar. İnternet ortamındaki en önemli sorun bilgi kirliliğidir. Fazla ve farklı yönleriyle ele alınmış haberler, ciddi bir bilgi kirliliğine sebep olabilir. Ancak yine de diğer geleneksel öğrenme yollarından daha hızlı olması muhtemeldir.

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber