FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 13 Haziran 2016, Pazartesi 15:37 tarihinde eklendi. 887 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ehliyet Almak İçin Neler Yapılmalı?

Ehliyet sınavına önceden hazırlanmak isteyenler, işi şansa bırakmamak için geçmiş yıllardaki ehliyet sınav sorularını çözmektedirler.
Ehliyet Almak İçin Neler Yapılmalı?

Türkiye’deki ehliyet sınav sisteminde 2014 yılında büyük bir değişikliğe gidildi. Giderek daha zor bir hal alan ehliyet almak, trafik kazalarını önlemek ve daha bilinçli sürücülerin oluşması için katkı sağladı. Eskiden 120 soru sorulan sınavlarda 60 soru sorulmasına karar verilmişti ve sürücü adaylarında 1 saat 15 dakika da süre tanınıyordu. Ancak 2014 yılındaki değişikliklerle beraber soru sayısı 50’ye çekildi ve süre olarak da tam 1 saat verildi. Böylece daha verimli bir sistemin oluşması hedeflendi. Alacakları ehliyet tipine göre sorular cevaplayan sürücü adayları, genel olarak 13 ilkyardım bilgisi, 27 trafik ve çevre bilgisi, 10 tane de motor bilgisi sorusu cevaplamaktadır. Ehliyet alınması için bu teorik sınavın ve direksiyon sınavından toplam olarak yeterli puanın alınması gerekiyor. Öncelikle ehliyet sınavındaki 50 sorudan en az 35’inin doğru cevaplanması ve böylece direksiyon sınavına girmeye hak kazanılması gerekiyor. Direksiyon sınavından 70 alınması halinde sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanıyor. Bu sınav sisteminde yanlışların doğruları götürmesi gibi bir sistem uygulanmamaktadır. Bu nedenle bütün soruların cevaplanmasında fayda vardır.

Ehliyet Sınav Soruları Çöz

Yapılan değişikliklerde direksiyon sınavlarında da bazı farklılaşmalar görüldü. Sürücü adaylarının 30 dakika boyunca araç kullanması gerektiği belirtildi ve bu sınavdan en az 70 puan ve üstü alanların da ehliyet almaya hak kazandığı belirtildi. Bu sınavlara hazırlanırken ise öncelikle geçmiş ehliyet sınavı sorularının çözülmesi, eğer mümkünse direksiyon pratiği yapılması ve herhangi bir ehliyet kursundan destek alınması gerekmektedir. Ancak kendi ev çalışmalarında yüksek verim sağlanması için öncelikle konuların ezbere değil anlaşılır bir şekilde bitirilmesi ve ardından da ehliyet sınav soruları çözmek gerekir. Bu nedenle farklı internet sitelerinden veya bu konu için hazırlanan kaynaklardan faydalanılabilir. Geçmiş yılları ehliyet sınavlarına ulaşmak isteyenler ise testcin.com/coz/ehliyet-sinav-sorulari-coz adresinden faydalanabilirler. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber