FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 18 Ağustos 2016, Perşembe 17:51 tarihinde eklendi. 534 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Solucan Gübresi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Solucan gübresi, diğer organik gübrelere çok daha fazla yarar sağlar. Toprağa ve bitkiye hiçbir zararı olmayan bu gübre çeşidi, ihtiyaç duyulan tüm yararlı organizmaları barındırmaktadır.
Solucan Gübresi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Solucan gübresinin tarım alanında önemli faydaları vardır. Solucan gübresi olarak tabir edilen malzeme, kırmızı kaliforniya solucanının hem bitkisel hem de hayvansal organik atıkları işlemesinin ardından meydana getirdiği solucan dışkısıdır. Başka bir tanımlama ile, özel solucanların organik maddeleri hümik maddelere dönüştürme işlemi sırasında ortaya solucan gübresi çıkar. Görünüş olarak bu gübre, siyah toprağa benzer ve zannedildiği kadar kötü bir kokuya sahip değildir. Bu toprağın içerisinde bitkilerin gelişimini gerekli her şey vardır. Bunlar arasında enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve daha birçok yararlı özellik yer alır. Solucan gübresinin çok fazla tercih edilmesindeki en büyük etkenler arasında, tamamen çevreci bir tarımsal ürün olması gelmektedir. Üstelik içerisinde parazit yumurtaları, ot tohumları veya ağır metaller yer almaz.

 

Farklı kimyasal bileşimler, gübre olarak ilaç veya zehir olarak toprağa atılabilir. Bunların tamamı bitkiye ve ürüne geçebilmektedir. Bu nedenle insanlar ürünlerle beraber kimyasal maddeleri de tüketebiliyor ve sonucunda da bazı hastalıklara yakalanabiliyorlar.  Bunun önüne geçebilmek için son zamanlarda organik tarım ürünleri, dolayısıyla da organik gübre üretimi gerçekleşiyor. Doğal ürünlerin yetiştirilmesi için toprağa doğal gübresinin verilmesi gerekiyor. Organik gübre ise hayvan dışkıları, kompost ve solucan gübresinden meydana geliyor.

 

Hayvan dışkısı, oldukça iyi bir gübredir ancak yanması için uzun bir zamana ihtiyacı vardır. Ayrıca içinde çok miktarda ot tohumu ver alır. Çürümüş yaprak, ot ve dal gibi malzemelerden oluşan kompost ise bitkiler için hayvan gübresinden daha fazla yarar sağlar. Ayrıca içerisinde daha az ot tohumu bulunur. Ancak solucan gübresi, solucanların hayvan gübresi ve kompost karışımı yiyip sindirdikten sonra çıkardıkları dışkı olduğu için; bitkiler açısından en faydalı seçenek budur ve birçok insan ve firma tarım alanında bu yöntemi kullanmaktadır.

 

Solucan gübresinin içerisinde ot tohumu bulunmaz ve bu da bitkiler için çok idealdir. Ayrıca hacminin on katı kadar su tutar, içerisinde fazla miktarda humik asitler bulunur, farklı doğal fermentler, vitaminler, bitki büyütme hormonları ve yararlı toprak mikropları yer alır. Solucan gübresinin gerektiği şekilde bir kez kullanılması, en az %20-30 ürün artışını 3-4 yıl boyunca sağlar.

 

Solucan Gübresinin Bazı Özellikleri

 

-          Solucanlar, organik atıkları ve hayvan dışkılarını işleyerek bu gübreyi oluştururlar.

-          Toprağın ihtiyaç duyduğu doğal yaşamsal maddeler içerir.

-          Hayvan gübresinden 4-8 kat daha fazla humik maddeler içerir.

-          Bitkiler için yararlı biyolojik maddeler içerir.

-          Toprağın verimliliğini artıran mikro organizmalar yer alır.

-          Uzun süre nem tutar ve gerektiği zaman bitkiye aktarabilir.

-          Zararlı mikroorganizmalar, ot tohumları veya hastalık yapıcı kimyasallar içermezler.

-          Diğer gübrelere oranla daha az uygulanır.

-          Toprağa etkisi 3-5 yıl boyunca sürer.

-          Toprağa dengeli bir şekilde karıştırılması verimi büyük ölçüde artırır.

-          Aşırı soğuk havalarda toprak donsa bile özelliklerini kaybetmez.

-          Toprağa sıvı solucan gübresi olarak da verilebilir. 

-          Solucan gübresi sayesinde toprak çözünür mineral maddeleri daha iyi tutar ve bu da sulama miktarının azalmasını sağlar.

-          Belirlenmiş kullanım miktarı ve zamanı yoktur. İstenildiği zaman istenildiği kadar kullanılabilir. Bitkinin tohum ekiminden ürün vermesine kadar her dönemde kullanılabilir.

 

-          Topraktaki doğal solucan miktarını artırır. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber