FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 06 Eylül 2016, Salı 17:03 tarihinde eklendi. 491 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lejyoner Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?

Son zamanlarda ismi sıklıkla duyulan lejyoner hastalığı, zatürreye benzemektedir ancak önlem alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilir.
Lejyoner Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?

Lejyoner hastalığı olarak bilinen hastalık, lejyonella bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığı etken eden bakteri, havayı sever ve bu nedenle akciğerlere yerleşerek zatürreye neden olabilir.

 Lejyoner hastalığının ortaya çıkışı oldukça ilginç bir hikaye ile başlamaktadır. 1976 senesinde Philadelphia’daki bir otelde Amerikan savaş gazilerinin kurduğu Amerikan lejyoner toplantısı düzenlenmiştir. Toplantının ikinci gününde, birçok gazinin zatürre benzeri bir hastalığa yakalandığı tespit edildi. Günler içerisinde salgın ciddi bir boyuta ulaştı. Toplantıya katılan 200’den fazla lejyoner hastalandı ve 34 tanesi ise hayatını kaybetti. Araştırmacılar, önceden belirlenmemiş bir bakterinin bu hastalığa neden olduğunu ortaya çıkardı. Otelin merkezi soğutma sisteminde yer alan bakteri, havalandırma nedeniyle bütün otele pompalanmış ve bu sırada toplantılarını gerçekleştiren lejyonerler arasında salgın bir hastalığa neden olmuştu. Bu hastalığın ilk kurbanlarının bu gaziler olmasından dolayı hastalığı “lejyoner hastalığı” denmeye başladı.

 Lejyonella bakterisinin enfeksiyon yapma potansiyeli oldukça düşüktür. Bakteriye maruz kalan bireylerin yalnızca %1’i ile %5’i arasındaki kısım hastalığa yakalanabilir. Bir bireyde lejyoner hastalığının ortaya çıkması için yatkınlık olması gerekir.

 

Hastalık Kimlerde Daha Sık Görülür?

 

Bu bakteri, normal bir bağışıklık sistemi olan sağlıklı insanlarda görülse dahi çoğunlukla enfeksiyon oluşturmaz. Hastalığın ortaya çıkması için bireylerin bazı risk faktörlerini taşıyor olması gerekmektedir. En önemli risk faktörleri ise kişinin solunum yolu direncini ve genel vücut direncini zayıflatan etkenlerdir. Bunlar arasında; 50 yaşın üstünde olunması, sigara bağımlılığı, alkol bağımlılığı ve bağışıklık sisteminin çeşitli yollarla baskılanmış olması gelmektedir. Baskılanması için ise transplantasyon tedavisi, kanser tedavisi veya kortikosteroid tedavisi görülmüş olmalıdır. Ayrıca kişinin kronik bir akciğer hastalığının olması da lejyonella bakterisi nedeniyle hastalanmasına neden olabilir.

 Bu hastalığa neden olan lejyonella bakterisi ise doğal çevrede sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle göllerde, nehirlerde, dere ve çaylarda, yüzey sularda, termal su banyolarında ve çamurlarda bulunabilir. Ayrıca doğadaki su kaynaklarında şehirdeki şebeke sularına da geçebileceğinden; su sistemlerinde, binalardaki su tanklarında, air-conditioner sistem soğutma kulelerinde, su borularındaki biyofilm tabakasında görülebilir. Lejyonella, buralara yerleşerek kısa zamanda çoğalabilir. Musluklar ve duş başlıklarında yer alan kireç katmanlarının içerisinde de yer alabilir.

 Suda yer alan bakterinin akciğerlere ulaşabilmesi için iki unsur vardır. Bunlardan ilkinde; lejyonella öncelikle üst solunum sistemine yerleşir, buradan akciğere aspirasyon yoluyla ulaşır. Yani ağızda yer alan bir materyalin alt solunum yoluna istemeden kaçması ve yetersiz öksürme ile geriye çıkarılamamasıdır. İkinci unsur ise; suyun küçük damlacıklar haline gelmesi ve havada asılı kalmasının ardından bakteriyi içeren bu damlacıkların nefes alma yoluyla akciğere ulaşmasıdır. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : lejyonella
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber