FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 20 Eylül 2016, Salı 09:34 tarihinde eklendi. 411 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu?

Enerji kimlik belgelerdeki, yakıt tüketimi ve sera gazı salınımının sınıflandırılmasıdır.
Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu?

Bu sınıflandırma A ve G arasındaki harflerle ifade edilmektedir. Bir binanın sınıflandırılması ise; binadaki tüketim değerlerinin, aynı yerde asgari şartlar çerçevesinde oluşacak tüketim değerleri ile oranlanması halinde bulunur. Binalardaki yakıt tüketiminin verimli ve tasarruflu olması amaç edinilmiştir. 

Günümüzde bir otomobil satın alınacağında, seçilen kriterler arasında yakıt tüketimi de gelmektedir. Yakıt verimliliği yüksek olan araçlara talep gelmektedir. Böylece üreticiler de daha az yakıt tüketen veya alternatif yakıtlar tüketen araçların üretimine önem vermektedir. Enerji verimliliğinin otomobillerde ve beyaz eşyalarda önemli olmasının yanında binalarda da önemli olduğu henüz benimsenmese de bu durum yasalarla koruma altına alınmıştır. 1 Ocak 2011 senesinden itibaren yapılan binalarda, Enerji Kimlik Belgesi bulunmalıdır. Enerjiden kastedilen ise yalnızca elektrik tüketimi değil, aynı zamanda ısınma ve soğuma için harcanan enerjidir. 

Yeni binalar için bu belge alma zorunluluğu uygulamaya konulmuştur. 2017 yılında mevcut binalar için de yürürlüğe girecek ve tüm binalar için zorunlu olacaktır. Bu tarihten itibaren, enerji kimlik belgesi olmayan binaların alım-satım ve hatta kiralama işlemleri yapılmayacaktır. Bu durum kanunla zorunlu hale getirilmiştir. Süre dolduğunda ve tüm binalar için bu belge düzenlendiğinde, tüketiciler için binaların enerji sınıfları da bir kriter olarak değerlendirilebilecek. Her bina kendi enerji harcamasına göre farklı şekilde sınıflandırılacak. 

Enerji Kimlik Belgesi yani ekb, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı çalışan enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Bu belgenin, binanın tamamı için hazırlanması gerekmektedir. Ancak isteğe bağlı olarak ayrı ayrı bölümler halinde de düzenlenebilmektedir. Bu belgenin 10 yıl geçerliliği vardır ve her alım-satım ve kiralama işlemlerinde karşı tarafa verilmesi gerekmektedir. Bakanlık tarafından zorunlu hale getirilen bu belge, binalardaki enerji tüketimi ve enerji tasarrufunun önemi için düzenlenmektedir. 

Binalarda Enerji Sınıfı İyileştirme

Binalar için enerji kimlik belgelerini düzenleyen şirketler, binanın enerji sınıfının iyileştirilmesi için bazı önerilerde bulunabilirler. Ancak bu iyileştirmelerin yapıldıktan sonra binanın yeniden bir denetimi gerekir. Bu nedenle denetleme öncesinde şunlar yapılabilir: 

-Eski ahşap doğramalar low-e veya solar low-e kaplamalı yalıtım camı ile değiştirilir

-Eski ve verimsiz ısıtma/soğutma sistemleri, verimli cihazlarla değiştirilir

-Aydınlatma armatürleri enerji verimli ampullerle değiştirilir

-Tesisat ve vanalara yalıtım yapılır

-Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılır

-Isı pompası, kojenerasyon ve mikrokojenerasyon sistemleri kullanılır 

 

Bu tür aşamalar gerçekleştirildikten sonra binanın denetlenmesi ve kimlik belgesinin alınması, enerji sınıfında büyük fark getirecektir. 

Daha fazla bilgi için BNK Mühendislik ile görüşebilirsiniz.

Site Adresi: www.ekbekb.com
Telefon: +90 216 463 25 09

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : enerji kimlik
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber