FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 24 Ekim 2016, Pazartesi 17:04 tarihinde eklendi. 427 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katalog Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Reklam dünyasında büyük veya küçük ölçekli tüm firmaların tercih ettiği çalışmaların başında kataloglar gelmektedir.
Katalog Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kataloglar; firmaların, kurum veya kuruluşların sundukları ürün veya hizmetleri bir araya getiren, bu ürün veya hizmetlere ait bilgileri bir arada sunan bir reklam çalışması olarak tanımlanır. Yani tek yaprak şeklinde veya birkaç sayfa halindeki reklam ve tanıtım ürünleridir. Genellikle kuşe kağıtla beraber gerçekleştirilen katalog basımında, firmaların kurumsal kimliğine uygun tasarımlar gerçekleştirilir. Kurumsal bir firma için hazırlanan kurumsal bir katalog, firmanın potansiyel müşterilerine hitap edebilmelidir. Bu nedenle başarılı bir reklam çalışması olması tamamen tasarıma, verilen mesaja ve kurumsal bir kimlik oluşturup oluşturmamasına bağlıdır. Bu kataloglar, tahmin edildiğinden çok daha önemli işlevlere sahiptirler. Bu nedenle sade ve anlaşılır bir dille hazırlanmış olması, marka ve satış algısı üzerinde büyük bir olumlu etki oluşturmaktadır.

 

Günümüzde birçok kurumsal firma, kendilerini ifade etme konusunda sıkıntı yaşasa veya reklam çalışmalarından gereken verimi alamasa da kataloglar daima bu firmaların hislerine tercüman olmakta ve ürün ve hizmetlerini başarılı bir şekilde tanıtabilmektedirler. Üstelik, katalog fiyatları düşünüldüğünde, birçok reklam çalışmasından çok daha uygun olması da tercih sebebidir.

 

Reklam çalışmaları arasında uzun zamandır önemli bir yerde duran kataloglar, istenilen renk, ebat ve tasarımlarda hazırlanabilir. Bu kataloglar genellikle A4 ebatlarında basılır ancak özel bir ebat veya tasarım isteyenler için bu işlemler de kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

 

Kataloglardaki en önemli nokta, katalog içerisindeki ürün veya hizmetlere ait detayların ve verilmek istenen mesajın açıklayıcı bir şekilde yer almasıdır. Kataloglar çok sayfalı ürünler olarak bilinir ve katalog baskısı sonrasında yapılan işlemlerle daha kaliteli bir hale getirilebilirler. Hatta daha görsel ve estetik bir hal de alabilirler. Katalogların kaliteli olmasındaki önem ise, firmaların marka değerlerine olumlu etki göstermesidir. Ayrıca kurumsal hizmet alanının genişlemesine ve satışların da kesinlikle artmasına sebep olabilir.

 

Piyasada bulunan katalog çeşitleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

-          iş dünyasına ait kataloglar

-          promosyon ürün katalogları

-          satış katalogları

-          eğitim katalogları

-          pazarlama katalogları

 

Günlük hayatta insanların sürekli olarak karşılaştıkları çeşitler ise pazarlama ve satış kataloglarıdır. Çünkü küçük ve büyük çaplı firmaların hepsinin öncelikli amacı, satışlarının artmasıdır. Bu nedenle katalogları kullanmayı tercih ederler. Her türlü katalog için basım işlemlerinin gerçekleştiren, farklı çeşitler ve farklı fiyatlandırmalar bulunduran brosur.com.tr/katalog.html adresinden yararlanılabilir. Burada farklı çeşitlerde katalog işlemleri görülmektedir.

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber