FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 08 Kasım 2016, Salı 13:47 tarihinde eklendi. 887 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Plastik Poşetlerin İnsanlara ve Çevreye Zararları

Plastik poşetlerin zararları ile ilgili insanlar bilinçlenmeye ve firmalar da kimyasal içermeyen ve zarar vermeyen poşetler üretmeye başlamıştır.
Plastik Poşetlerin İnsanlara ve Çevreye Zararları

Günümüzde, birçok market, butik veya birçok iş yerinde kullanılan plastik poşetlerin yerine geçmiş zamanlarda daha çok kese kağıdı, bez torbalar veya fileler kullanılırdı. Bu sayede insanların yedikleri ve içtikleri sağlıklı bir şekilde kalabilmekteydi. Ancak günümüzde bu bakımdan sağlıklı kalınmasının pek imkanı yok gibi.

 

İnsan vücudunda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilen naylon poşetler, insan hayatının her noktasında yer alabiliyor. Oldukça düşük fiyatlara mal edilen bu poşetler, kalitesine göre farklı noktalarda zararlara neden olabiliyor. Bazıları bozulma anında, çevreye ve besinler üzerine kimyasal zararlar verebiliyor, Ayrıca bir naylon poşetin doğada tamamen yok olabilmesi için denizde 400 yıl, karada ise 800 yıl bir vakit geçirmesi gerekiyor.

 

Bu poşetlerin zararlarının başında öncelikle kanser vakalarının artmasında oynadıkları rol yer alır. Çünkü bu poşetlerin içerisindeki maddeler, güneşe ve ısıya maruz kaldıklarında çözünür ve kansere neden olurlar. Üstelik doğaya atıldığında ise yunus, fok, balina, deniz kaplumbağaları gibi hayvanlar bu poşetleri yiyecek sanarak yerler. Bu da onların sindirim sistemlerinin bozulmasına ve ölmelerine neden olur. Ayrıca bu poşetler, tıpkı seralarda kullanılan plastik gergi tavanlar gibi ısıyı içine çeker. Bu nedenle ormanlarda ağaçlık alanlarda yer alan poşetler, orman yangınlarına neden olmaktadır.

 

Özellikle siyah olan naylon poşetler, yalnızca toprağa zarar vermezler. Aynı zamanda içlerine koyulan meyve ve sebzeler aracılığıyla insanların sağlığına da olumsuz etki ederler. Özellikle incir, üzüm, çilek gibi poşetle direkt olarak temas sağlayan meyveler bu tür poşetlerde taşınmamalıdır.  Naylon poşetler, doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasallar yayarlar. Bu maddeler toprağa ve suya karışırlar ve besin zincirini yavaş yavaş kirletir.

 

http://www.baskiliposetmerkezi.com/ yetkililerinden alınan haberlere göre, kaliteli üretilmeyen birçok butik poşetler de çeşitli kimyasal maddeler yaymakta ve hastalıklara neden olmaktadır. Kendi sektörlerindeki ciddi tehlikenin farkında olan baskılı poşet merkezindeki çalışanlar, çalışmaları ile ilgili müşterilerini aydınlatmakta ve yaptıkları çalışmalarda herhangi bir zararlılık bulunmadığını göstermektedir. Bu sektörde ismi yeni yeni duyulan Taha Ambalaj, baskılı poşet üretimlerine devam etmekte ve isteyen markaların müşterilerine daha iyi hizmet vermesi ve imaj oluşturması için üretimlerini seri bir şekilde gerçekleştirmektedir.

 

 

Naylon torbaların sağlığa zararlı olmasının yanında ondan daha sağlıklı, sağlam ve kullanışlı olarak üretilen torbalar, yapısında kullanılan maddelerle diğer poşetlerden ayrılırlar. Bunlara baskı piyasasında poşet dense de, marketlerde kullanılan ince poşetlerden daha farklı yapılara sahipler. Bu nedenle sağlık açısından olumsuz etkileri çok daha azdır. 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber