FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 05 Aralık 2016, Pazartesi 16:07 tarihinde eklendi. 598 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rozet Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Rozetler, birçok farklı alanda bir reklam aracı, bir süsleme sanatı veya bir belirteç olarak kullanılabilmektedir.
Rozet Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Rozet, yakaya takılan ve bir grubu temsil etmek amacıyla kullanılan metal veya plastik gibi farklı malzemelerden üretilebilen ve farklı geometrik şekillerde kullanılabilen bir aksesuardır. Genellikle okul, dernek, askeriye vb. kurumlar için sembolik işaretlerden oluşan bir yaka aksesuarı olarak bilinmektedir. Yalnızca bu tür aksesuarlara değil aynı zamanda su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görüntünün kapatılması için krom veya nikelden yapılan daire şeklindeki parçalara da rozet ismi verilmektedir. Ayrıca yalnızca resmi kurumlar tarafından kullanılmaz bu tür rozetler, bunların yanında özellikle gençler arasında yaygın olan plastik rozetler, üzerinde çeşitli resimler, fotoğraflar veya sloganlar barındırmaktadır. Gençler bu rozetleri, çantalarına, kıyafetlerine hatta ayakkabılarına dahi takmaktadır.

 Rozet, Almanca, İngilizce ve Fransızca’da aynı manaya gelmektedir. Bu aksesuarlar reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle Batı ülkelerinde bu durum oldukça yaygındır. Rozet; okul, parti, dernek vb. müesseselerde kendilerine mensup kişiler tarafından belirli bir işaret olarak algılanmaktadır. Çeşitli kurumların amblemleri küçültülmüş olarak rozet şeklinde hazırlanmakta ve bu kuruma bağlı kişiler, bu şekilde birbirlerini tanıyabilmektedir. Ayrıca bunların yanında rozetlerin değişik şekilleri de mevcuttur. Bunlar; kağıttan, renkli kurdalelerden, kartondan, madenden yapılabilmektedir.

 Rozetlerin Kullanım Alanları

Rozetler, kullanım amaçları doğrultusunda çeşitli sınıflandırmalarla ayrılmaktadır. Bunlar arasında;  askeri rozetler, kamu kurum ve kuruluşlarını temsil eden rozetler, sosyal kurumları temsil eden rozetler, parti rozetleri, spor kulübü rozetleri yer almaktadır.

Rozetler, yapıldıkları maddelerden dolayı farklı çeşitlere ayrılabilirler. Bunlar kendi aralarında döküm rozetler, damla rozetler, buton rozetler, pres rozetler, metal rozetler olarak ayrılabilir. Bunlar arasında bazılarını inceleyecek olursak:

 Döküm Rozet: Bu rozetin yapımında zamak metal ve fırınlı boya kullanılmaktadır. Arka kısmından kolay tutturma imkanı sağlaması için de klipsi mevcuttur. Genellikle kamu kurum ve kuruluşlarını temsil eden rozetler bu şekilde yapılmaktadır. Üstelik bazı markalar da ve firmalar da bu tür rozetlerle hem reklamcılık alanında çalışmalar gerçekleştirmekte hem de daha prestijli bir görüntüye ulaşmaktadır.

 

Pres Rozet: Bu tür rozetlerde, bakır malzemeler kullanılır ve pres kesimle şekil verilir. Pres kalıpla ortaya çıkarılan bu rozetler de birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilenler arasındadır. Özellikle rozette farklı şekiller verilmesi gerekiyorsa, herhangi bir logo ile aynı şekilde olması gerekiyorsa bu yöntem kullanılır.

 

Buton Rozet: Gençler arasında yaygınlıkla kullanılan ve her yerde görülebilecek rozet çeşitlerinin başında gelir. Özellikle çantalara takılması oldukça moda olan bu rozetler, aynı zamanlarda kıyafetlere veya ayakkabılara da takılabilir. Paslanmaz metalden ve şeffaf PVC dijital etiketten oluşur. Dijital baskı sayesinde üzerine istenilen ünlü ismin fotoğrafı, istenilen renklerde yazılar, sloganlar veya istenilen şekiller yapıştırılabilir.

 

Damla Rozet: Genellikle Türk bayrağı ve Atatürk rozetleri arasında damla rozetler sıklıkla tercih edilir. Pirinç metal üzerine gerçekleştirilen bu tür rozetlerin kenarlarında altın veya gümüş kaplama olabilir. Bu rozetlerde de yakalara kolaylıkla takılabilmesi için klipsli bölümler yer almaktadır. Üstelik içerisindeki yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde güzel bir görüntü oluşturulabilir.

 

Rozet Nerede Yaptırılır?

 

Rozetlerin yaptırılması için profesyonel firmalar ile iletişime geçilebilir. Hem satılması hem de belirli bir kurum için özel rozetler yaptırılması için istenilen şekilde istenilen rozetler yaptırılabilir. Özellikle Esen Rozet gibi bu alanda uzun yıllardır hizmet veren firmalar, internet üzerinden fiyatlandırma sistemi konusunda da bilgi verebilmekte ve yüzlerce modelini de buradan müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

 

Firma: Esen Rozet

Hizmet: Rozet

Web: http://esenrozet.com/

Telefon: 0212 501 81 27

E-posta: info@esenbayrak.com

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : rozet
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber