FRÄNKISCHE Türkiye web sitesini açtı
Dijital Baskı Teknikleri
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın
PR Ajansları ile İşinizi Yükseltin
Bu haber 14 Aralık 2016, Çarşamba 15:36 tarihinde eklendi. 510 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz kılmak, ibadetlerin en çekirdek hali olarak kabul edilir. Özellikle sabah namazının Allah katında çok ayrı bir yeri vardır.
Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz, İslamiyet’in şartları arasında yer almaktadır. Hem bedenen hem de manevi açıdan birçok faydası mevcuttur. Resulullah sabah namazı için şöyle buyurur: “Ey imanlı muhataplar, (evinizi, yurdunuzu ) sabah namazıyla nurlandırınız. Çünkü sabah namazının ecri çok büyüktür.” (Camiüssağir) 

 

Öncelikle sabah namazının iki rekat sünneti kılınır. Bunun için “niyet ettim bugünki sabah namazının sünnetini kılmaya” denir ve niyet edilir. Eller yukarıya kaldırılır ve “Allahu Ekber” diyerek tekbir alınır. Eller bağlanır ve Sübhaneke okunur. Arkasından euzü besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur ve Amin denir. Ardından bir miktar daha Kur’an okunur. (1) Daha sonra Allahu Ekber denir ve rükuya varılır. Bu haldeyken en az 3 defa "Sübhane Rabbiye'l-Azîm" denir. Daha sonra da "Semiallahülimen hamideh" denilir ve ayağa kalkılır. Ayaktayken kişi  "Allahumme rabbena ve lekelhamd" der. Bu sırada rüku ve secde arasındaki doğruluştadır ve eller yanlara salıverilir. Bunlardan sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secde halindeyken 3 defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denir. Sonra “Allahu Ekber” denilir ve kalkılır, dizlerin üzerine oturulur ve tesbih miktarı kadar burada durulur. Daha sonra yeniden Allahu Ekber denilerek secdeye varılır. Burada da 3 defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir ve böylece 1 rekat bitmiş olur.

 

İkinci secdenin arkasından “Allahu Ekber” denilerek ikinci rekat için kalkılır. Ayakta iken yalnızca Besmele çekilir, Fatiha Suresi ve bir miktar daha Kur’an okunur. Birinci rekatta olduğu gibi Rüku ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ve bu oturuşa da Ka’de denir. Burada "Ettehiyyatü lillâhî ve Allahumme Salli ve Barik, Rabbena atina" denir ve dualar sonuna kadar okunur. Daha sonra da "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sağ tarafa ve yine "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah"diyerek de sol tarafa selam verilir. Böylece 2 rekatlı namaz bitmiş olur.

 

Sabah namazının kudretinden faydalanmak ve huzura ulaşmak için her sabah namaz vaktinde İslamiyeti benimsemiş kişilerin kıble yönünde namaza durması gerekir. Bu namaz sırasında bütün tekbirler, tesbihler ve kıraatlar yalnızca namaz kılan kişinin duyabileceği bir sesle yapılmalıdır. Ayrıca erkeklerde ve kadınlarda namaz sırasında bazı farklı hareketler mevcuttur. Bunun için de görselli açıklama sunan metinlerden faydalanmak gerekir.

 

Bir miktar Kur’an okunmasından kasıt, en az bir sure veya en az 3 kısa ayet veya kısa ayete denk gelen bir ayettir.

 

Sabah Namazının 2 Rekat Farzı

 

Sabah namazının iki rekat farkında, önce yalnız erkeklere mahsus olmak üzere ikamet getirilir. Sonra bugünün sabah namazı farzını kılmaya niyet edilir. Eller kaldırılır, Allahu Ekber diyerek namaza başlanır ve eller bağlanır. Sabah namazının sünnetinde bildirildiği gibi iki rekat kılınır ve tamamlanmış olur. Ancak sabah namazlarının farzlarında Fatiha Suresi’nin ardından biraz fazla Kur’an okunması sünnet olarak bilinir. Bu sünnetin en az derecesi ise 40 ayettir. Bunun yanında 3 kıs ayet okunması da caizdir.

 

Namaz Sureleri

 

Namaz kılınırken okunacak namaz surelerinin öncelikle ezbere bilinmesi gerekmektedir. Tüm namaz hareketlerinin yanında namaz sureleri de sabah namazının kılınması için gereklidir. Bu nedenle bu surelerin en doğru ve düzgün bir şekilde ezberlenmesi için günümüzde internet üzerinde İslamiyet adına hizmet veren sitelerden faydalanılır. Böylece hem surelerin okunuşları hem anlamları hem de Arapça halleri internet üzerinden kolaylıkla bulunabilir. Namaz surelerini en doğru biçimde ezberlemek ve anlamlarına da en doğru biçimde vakıf olmak için namazsureleri.com adresi tüm İslam alemi için hizmet vermektedir.

 

Site: http://www.namazsureleri.com/

İçerik: namaz sureleri

 

 

DMCA.com Protection Status
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : namaz sureleri
Diğer Haberler
Sitemizde nelere ağırlık vermemizi istersiniz?
Röportajlara
Şirket haberlerine
Kampanyalara
EN SON YORUMLANANLAR

haber