SGK, Kaplıca ve Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor alınması halinde kaplıca ve fizik tedavi uygulamalarının ücretlerini karşılayacağını açıkladı.
SGK, Kaplıca ve Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılayacak Sosyal Güvenlik Kurumu,Sağlık Uygulama Tebliği'nde sıraladağı sağlık hizmetlerini, yol, gündelik refaketçi giderlerini karşılıyor. Ancak bu giderlerin karşılanması için belirli tanıların yer alması gerekiyor. Bunun dışında bazı özel durumlarda da SGK giderleri karşılıyor. 

RAPOR ALMAK ŞART 

SGK, eğer gerekli koşullar sağlanmışsa kaplıca tedavisinin ve fizik tedavinin giderlerini karşılayacak. Ancak bunun için en az bir fiziksel tıp, rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından rapor düzenlenmesi gerekiyor. Hazırlanacak raporda, hastalığın tanısı, önerilen tedavisi ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunlu olacak, çünkü aksi takdirde bu rapor geçersiz sayılabilecek. Bu tür bir rapor alanlar, Sağlık Bakanlığı tarafında işletme izni verilen kaplıcalardan bu tedavileri alabilecek. Ancak SGK izni olmayan kuruluşlardaki tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmayacak. 

30 SEANSA KADAR 

Fizik tedavi ve rehablitasyon hizmetleri eğer uygun bir tanı ve rapor düzenlenirse SGK tarafından karşılanabilecek. 30 seansa kadar fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması, fiziksel tıp veya rehabilitasyon uzman hekim tarafından rapor yazılması halinde SGK tarafından giderleri karşılanabiliyor. 

http://www.martihaber.com adresinden 17 Ocak 2018, 09:11 tarihinde yazdırılmıştır.