Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın

Günümüzde bir çok hastalığın çeşitli tedavileri mevcut. Bu tedavilerin kimi ilaç ile yapılırken kimi çeşitli fiziksel hareketlerle yapılmakta. Bunların bazıları ağrılı ve sancılı oluyor. Peki birileri size tatil gibi bir tedavi vaad etse, ne dersiniz?
Termal Oteller ile Doğanın Nimetlerinden Faydalanın

Bilim, insanlığa sayısız hizmette bulundu şimdiye kadar hala da bulunmaya devam ediyor. Tümör tedavisi için bulunan cihazlar, çeşitli hastalıklar için bulunan ilaçlar… Bunların hepsi bize bilim insanlarının hediyesi. Peki doğanın bize sunduğu tedavi yöntemleri?

 

Termal Su Nedir?

 

Halk arasında “şifalı su” olarakta bilinen termal su, yerin altından en az 20 derece sıcaklık ve üzeri ile çıkmaktadır. Bu su, kendi içinde çeşitli gazları, mineralleri, tuzları ve radyasyonları barındırır. Suyun içindeki mineraller yoğun halde kükürt ve bunun haricinde 32 farklı mineral içerir. Araştırmacıların incelemelerine göre bu minerallerin iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

 

Termal Otel Nedir?

 

Termal su kaynaklarının etrafına kurulan tesislerdir. Bu otellerde fizik tedavi uygulaması rehabilitasyon ile birleştirilerek uzmanlar eşliğinde hastalara uygulanır. Ayrıca çamur banyosu, gaz banyosu, içme kürleri, masaj, psikoterapi, egzersiz, diyet gibi destek tedavileri de uygulamaktadır.

 

Özellikle romatizmal hastalıklar için tercih edilen kaplıcalar bunu yanında nevrolojik, jinekolojik, dermatolojik hastalıkların tedavisinde de uygulanmaktadır.

 

Termal tedavilerin belirli bir zamanı yoktur. İstenilen her mevsimde yararlanılabilir. Tesislerdeki havuzlar genellikle soğuk, ılık, sıcak ve aşırı sıcak şeklinde 4 çeşittir. Soğuk termal su havuzu 34 derece’nin altındadır. Ilık havuzlar 34-35 derece, sıcak havuzlar 36-40 derece ve aşırı sıcak havuzlar 40-42 derece arasında değişmektedir.

 

Termal Su Hangi Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir?

 

Termal sular, bazı hastalıkları tamamen iyileştirebilirken bazıları için iyileşmeye yardımcı olan şifalı sulardır. Termal suların iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Alerjik üst solunum yolu hastalıkları
 • Egzama
 • Kulunç ağrıları
 • Eklem rahatsızlıkları
 • Dolaşım bozuklukları
 • Fıtık
 • Çocuk felci
 • Kadınsal hastalıklar

 

Termal suların iyileşmesine yardımcı olduğu hastalıklar ise şu şekildedir.

 

 • Kireçlenme
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
 • Deri hastalıkları

 

Termal Suyun Faydaları ve Zararları

 

Termal su, cildi temizler ve nemlendirir. Hücre metobolizmasını hızlandırır, çevreden alınan zararlı toksinlerden arındırır.

 

Sabah kullanılan termal su, güne daha canlı başlamanızı sağlar. Yüzünüze termal su ile yıkadıktan sonra nemlendirici kreminizi sürerek günlük bakımınızı yapabilirsiniz. Ayrıca termal su makyajınızı sabitlemek için de kullanılmaktadır. Şöyle ki; makyajınızı bitirdikten sonra yaklaşık 40 cm uzaklıktan suyu yüzünüze sıkarsanız, bu makyajınızın akmasını engelleyecektir.

 

Termal suyun, uyumadan önce de kullanılması önerilmektedir. Çünkü hücre yenilenmesinin en hızlı olduğu zamanlar uyku zamanlarıdır ve termal su hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

 

Doğal bir kaynak olması sebebiyle büyük bir yan etkisi olmasa da kişiden kişiye değişen; sıcaklığa tahammülsüzlük, baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, ateş, çarpıntı gibi yan etkileri olabilir.

 

Kaplıca Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Elbette bu tedaviler suyun özelliklerine, hastalığın durumuna bağlıdır. Fakat genelleme yapılırsa, tedavi genelde 2-3 hafta sürmektedir. Kürler günlük olarak ya da bir gün ara ile genellikle sabah hafif bir kahvaltı sonrası uygulanır. Banyo süreleri 5-25 dakika arasında değişmektedir. Banyo sonrası hasta iyice kurulanmalı ve iyice havalandırılmış bir odada yarım saat ya da bir saat arasında dinlenmelidir. Ayrıca bolca sebze ve meyve tüketmelidir.

 

Termal Kaplıcaların Bulunduğu Yerler

 

Türkiye, termal su bakımından oldukça zengin bir ülkedir ve termal turizm genel olarak en çok Afyon, Ankara, İzmir, Balıkesir, Aydın ve Konya illerimizde görülmektedir. Bu şehirler arasında kaplıcaların en yaygın olduğu ilimiz Afyon’dur.

 

Elbette termal su kadar, kalınacak otellerin temizliği, sağlığı ve hizmeti de çok önemli. Bu yüzden martihaber.com size termal su ile ilgili en iyi hizmeti alabileceğiniz, termal villalardan oluşan Dündar Termal Otel’i öneriyor. Gerekli bilgiler için www.dundartermal.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

http://www.martihaber.com adresinden 17 Ocak 2018, 09:00 tarihinde yazdırılmıştır.